Artikel top billede

Kunsten at tiltrække talent - sådan kan du gøre

Klumme: Hvorfor er studiejobs altid så elendige? En interessant, dynamisk virksomhed burde være fleksibel nok til at give sine studiemedarbejdere noget spændende at give sig til.

Jeg er kommet hjem fra et karrierearrangement for studerende afholdt i Københavns Lufthavns hotel.

Det var arrangeret af Nova100, en organisation der samler cremen af studerende og giver virksomheder mulighed for at møde de studerende og præsentere sig selv.

Med tjekkede omgivelser som penthouse suiter, lækker mad og underholdning af en af landets bedste stand-up’ere kan man mærke, at der er nogle, der er fremme i skoene hvad angår rekruttering – også selvom vi stadig studerer.

Det er der også grund til. Arbejdsløsheden er nu nede på omkring tre procent – det laveste siden 1974.

Om 15 år vil der være 200.000 færre 30-50-årige.

Rift om årgangen

De dygtige studerende, der bliver kandidater inden for det næste par år, er en lille årgang, der er rift om.

Virksomheder, som deltager i arrangementer som dette, udviser den langsigtede rekrutteringsstrategi, jeg tror, er nødvendig.

Noget der dog stadig undrer mig, er disse virksomheders fokus på at rekruttere folk til job, når de bliver færdige med uddannelsen.

Hvad med studiejob? Det må da være den bedste måde at sælge virksomheden som arbejdsplads efter endt uddannelse.

Ikke sexet nok

Det siges, at it-branchen ikke er sexet nok – det er jeg helt enig i.

ITEK omtaler interesseområder blandt unge som bl.a. medier, sundhed og design, som kunne dyrkes.

For mit vedkommende handler det mere om de arbejdsopgaver, man får tildelt.

Jeg har kigget efter studiejob i lidt tid, og der har været langt mellem de interessante stillinger.

Jeg har været overrasket over, hvordan mange studiestillinger er reduceret til næsten rent administrativt arbejde:

“Dine primære arbejdsområder bliver udarbejdelse af ressourceoversigter, tidsadministration og support til finansiel rapportering.”

Man ender hurtigt i et hjørne med et Excel-ark, der skal ryddes op i.

Dette bør du gøre

Det har også undret mig, at lønnen ofte har været en fast sats, der ikke stod til forhandling.

Det synes jeg, er en gammeldags anskuelse af studiejobs.

Studiemedarbejdere kan for eksempel have meget forskellig udstrækning af erhvervserfaring, både med hensyn til omfang og relevans i forhold til studie.

Der er også stor forskel på en, der læser bachelor på første år og en, der er ved at afslutte sin kandidatudannelse.

Det bør afspejles i både jobindhold og løn.

Virksomheder ville kunne tiltrække bedre kandidater, hvis de tog deres studiemedhjælpere mere alvorligt og gav dem nogle interessante opgaver.

Samtidig ville de få en relativt billig arbejdskraft på deltid.

Selvfølgelig skaber deltidsarbejde og den korte erhvervserfaring grænser for, hvad man kan lave, men de mere progressive chefer tillader, at man bliver allokeret til projekter og laver arbejde for kunder, ikke kun interne opgaver.

Det er ikke noget problem at starte med noget administrativt, for så at vise sine evner og bevæge sig op til mere krævende opgaver, men en interessant, dynamisk virksomhed er fleksibel nok til at give sine studiemedarbejdere noget spændende at lave.

Mads Schjølin er direktør for Detectum.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren