Microsofts iPod-dræber klar til jul

Microsofts meget omtalte media-afspiller Zune bliver klar til julesalget annoncerer selskabet. Der blev i går offentliggjort data og billeder af afspilleren, men ikke pris.

Medieafspilleren Zune, der lanceres af Microsoft som en direkte konkurrent til Apples iPod, bliver klar til julesalget.

Billeder og informationer om rektangulære Zune med en kapacitet på 30 GB og en skærm på tre tommer ligger allerede på nyhedstjenester og websites over hele verden.

Detaljerne om Zune ligner meget, hvad Apple allerede tilbyder med et par undtagelser.

Indbygget radio

Udover at kunne afspille musik og vise videoer og fotos på skærmen får Zune også en indbygget FM-radio, hvilket er en facilitet, som de forskellige iPods hidtil har manglet, ligesom Apple-apparaterne heller ikke har indbygget trådløs teknologi.

Zunes trådløse faciliteter gør det muligt for brugerne at dele sange, fotografier og spillelister mellem Zune-enheder.

Derudover lanceres der en Zune Marketplace, hvor brugerne, ligesom i iTunes Apples virtuelle musikbutik, kan købe musik.

Hos Zune Marketplace kan brugerne lytte til musiknumre flere gange i løbet af tre dage, hvorefter de skal købe, hvis de vil fortsætte med at lytte.

Brugerne kan også abonnere på forskellige måder for eksempel ved at købe et Zune Pass, der giver lov til at downloade så mange numre, man har lyst til, for et fast beløb hver måned.

Zune leveres i farverne sort, brun og hvid. Prisen er der stadig intet fremme om, men Zune er ude i tide til at blive kastet under juletræet, lover Microsoft.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren