Op til 48 separate online tv-kanaler er Cell-processoren i stand til at optage på samme tid takket være en ny chip. Det skriver Cnet.
Chippen Super Companion Chip, SCC, som Toshiba, IBM og Sony står bag, blev vist frem i går på Hot Chips-konferencen, der finder sted på Stanford University i Californien.
Den skal hjælpe firmaerne bag Cell-processoren med at få den nye processor indkorporeret i så mange forskellige apparater som muligt.
Cell-processoren kommer blandt andet til at sidde i den næste version af Sonys spilkonsol Playstation 3.
SCC er i al væsentlighed en alsidig, højhastigheds input-output port ifølge Toshiba-ingeniøren Takayuki Mihara.
SCC modtager almindelige og HDTV tv-signaler, lyd- og andre data fra digitale modtagere, harddiske og andre enheder og videresender dem til Cell-processoren, skriver Cnet.
? Jeg tror, at Cell-processoren vil blive brugt i multiprocessor-centrerede systemer som for eksempel digitalt tv. I virkeligheden er der nok ikke ret mange, der vil prøve at optage så meget video på en gang, men det giver mulighed for at lave en cool demo, siger Takayuki Mihara til Cnet.