Artikel top billede

Sådan undgår Danmarks it-giganter at betale skat - mens de scorer offentlige kontrakter for milliarder af kroner

Flere store offentlige it-leverandører betaler nul kroner i skat herhjemme - og det er der ifølge selskabernes topchefer mange gode grunde til.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • DXC klapper i om manglende skat
  • Atea betaler ikke skat for at "komme sig" over tab
  • KMD: Sambeskatning med søsterselskaber giver underskud
  • Schultz: Store investeringer har udskudt skattebetaling
732
3:45 min
De har alle snablen langt nede i Danmarks statslige pengekasse, der hvert år betaler milliarder af kroner til it-selskaberne Atea, KMD, Schultz, Fujitsu, DXC og Atos.

Og mens disse virksomheder på den ene side er med til at "bygge Danmark med it," som Ateas slogan lyder, og selskabernes løsninger og udstyr er nødvendige for, at vi kan bryste os af at være blandt de mest digitaliserede lande i verden.

Så er det på den anden side paradoksalt, at ingen af disse selskaber har betalt så meget som en rød reje i skat herhjemme de seneste år – på trods af at deres kunder er store statsfinansierede institutioner.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter