Artikel top billede

It-sikkerhedsfirmaer får 365 millioner kroner til at hyre nye folk og udvikle teknologi: Kæmpe EU-lån skal styrke europæiske virksomheder mod amerikanske konkurrenter

Den Europæiske Investeringsbank har postet 49 millioner Euro i to svenske sikkerhedsfirmaer. Pengene skal bruges til at rekruttere nye folk og styrke den europæiske sikkerhedsbranche overfor amerikanske konkurrenter.

Den svenske it-sikkerhedsbranche har modtaget en betragtelig investering fra EU.

Den Europæiske Investeringsbank (EIB) har postet 365 millioner kroner i to svenske sikkerhedsfirmaer i form af langsigtede lån, som virksomhederne skal bruge til at udvikle ny teknologi og ansætte nye folk.

Det drejer sig om sikkerhedsfirmaerne Nexus og Clavister, der er kendte for at producere henholdsvis identitetsløsinger og netværkssikkerhed til virksomheder.

Nexus har fået den største investering på 29 millioner Euro, der blandt andet skal bruges til at udvikle identitetsstyring til IoT-enheder.

"Denne form for finansiering giver en langsigtet stabilitet. Identitetsstyring er stadigvæk på et tidligt stadie, og ikke mindst indenfor IoT ser vi store anvendelsesmuligheder,” siger vicedirektør Lars Pettersson til Computersweden.

EIB lægger vægt på, at investeringen vil betyde flere europæiske teknologi-arbejdspladser og styrke sikkerhedsbranchen i Europa.

“Sikring af netværk og informationssystemer i Europa er altafgørende for at holde gang i den digitale økonomi og sikre europæisk velstand. Jeg er stolt over vores støtte til innovative virksomheder, der kommer til at fremme de digitale evner i Europa, skabe kvalificeret arbejdskraft og gøre vores digitale liv sikrere,” siger Alexander Stubb, der er Vice President i EIB.

Læs også: Svensk sikkerhedsfirma åbner dansk kontor




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer