Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Skat vil have CSC til at forklare femdobbelt nedbrud på TastSelv. Det sker med en dialog, der afspejler at Skat er utilfreds, siger driftsdirektør hos Skat.

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

"Vi er jo aldrig tilfredse, når vores systemer går ned på strategisk vigtige tidspunkter."

Sådan siger produktionsdirektør hos Skat, Steffen Normann Hansen, om forrige uges nedbrud på det CSC-drevne TastSelv-system, der betød, at Skat måtte udskyde den udvidede selvangivelse for femte år i træk.

Derfor har Skat ifølge driftsdirektøren efter forrige uges nedbrud i TastSelv-systemet indledt drøftelser med CSC om, hvordan myndigheden kan undgå at systemet går ned igen.

"Vi har haft en speciel overvågning af det her op til aflevereringsfristen. Derfor har vi en konkret dialog om, hvordan vi kan være sikre på at de her ting ikke gentager sig, når vi nu har gjort noget ekstra for at overvåge," siger Steffen Normann Hansen.

Det sker i en dialog, der afspejler, at Skat er utilfreds, fortæller han.

Ikke i orden

"Vi kan ikke blive ved med at acceptere, at sådan noget her sker. Derfor er vi i den her mere kritiske dialog om, hvordan det kan undgås. For vi synes at vi havde forberedt os så godt vi overhovedet kunne med ekstra overvågning," siger han.

Hvorvidt nedbruddet får konsekvenser mellem CSC og Skat, er  ifølge Steffen Normann Hansen alt for tidligt at sige noget om.

"Det er klart, at når ting sker, når de ikke må ske - og det er meget vigtigt for os, og vi gør noget ekstra, for at det ikke skal ske - så er vi selvfølgelig mindre tilfredse, end hvis det bare er sådan en mindre fejl, der opstår i en periode, hvor det ikke er så vigtigt," siger Steffen Normann Hansen.

Vil have præcis fejlrapport

Derfor vil Skat have CSC til at svare på, hvordan autorisationsordningen, der er et delsystem under TastSelv, kunne gå ned på trods af særlig overvågning.

"Vi vil have fundet ud af helt præcist, hvad det var, som gik galt. Og den dialog er i gang," siger han.

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer