Ekstrabladet vil kræve betaling for nyheder på din mobiltelefon

Ekstra Bladet vil og skal tjene penge på mobilen, lyder det fra bladets chefredaktør. Flere danske aviser forklarer, at vi lige så godt kan vænne os til, at vi skal betale for indhold på mobilen.

Wall Street Journal vil snart kræve betaling for indhold til mobiltelefoner, 2 dollars om ugen, og noget lignende vil komme til at ske herhjemme også, lyder det fra flere aviser.

Ekstra Bladets ledende chefredaktør, Poul Madsen, siger til ComONs søsteravis Mobil, at ”Ekstra Bladet vil og skal tjene penge på mobilen allerede i 2010”.
 

Søren Svendsen, direktør for Ekstra Bladet Nye Medier, uddyber:

"Vi kunne vi godt finde på at tage betaling for indhold til mobilen, men der skal være mål og mening med det. Især spørgsmål om betalingsvillighed og oplevet merværdi i de tjenester, vi udbyder, bliver afgørende for, om vi skal forfølge en egentlig betalingsstrategi på dette område", forklarer Søren Svendsen.

Han vurderer dog, at det ligger mere til højrebenet for Wall Street Journal, der på net-delen allerede har et omfattende betalingsområde:
 

"Hertil kommer, at der er ret stor forskel på Wall Street Journal og Ekstra Bladet - tænk bare brand, indhold og kundesegmenter", forklarer Søren Svendsen.

Betaling for Side 9-piger
Han slutter af med at forklare, at Ekstra Bladet også kunne finde på at tage betaling for at få adgang til indhold på nettet fra computeren:
 

" Vi har stor fornøjelse ud af Side 9 Pigen-galleriet. Vi undersøger, om der i det projekt er erfaringer, vi kan bruge på andre områder, lyder det fra Søren Svendsen fra Ekstra Bladet.

For 10 kroner kan man få adgang til 20 billeder af en Side 9-pige eller betale 89 kroner for adgang til over 100 Side 9 Pigen-gallerier.

Thomas Hvidt, mobilchef hos JP/Politikens Hus, forklarer, at der skal alternativer til annonce-indtægter, og at betaling af indhold er vejen frem:
 

"Om to år takserer vi helt sikkert for noget af vores indhold til mobilen, forklarer Thomas Hvidt, der også tror, at alle danske aviser vil gøre det samme".

Thomas Hvidt vurderer, at grundlaget for betaling for nyheder på mobilen er til stede og henviser til succesen med app stores, hvor brugerne gerne betaler 10-12 kroner for et program, der kan levere ekstra værdi.

Fare for karteldannelse
"For at det kan lade sig gøre at tage betaling for noget, som alle hidtil har kunnet få gratis, skal de konkurrerende aviser dog være enige om en fælles standard, men man skal samtidig passe på, at det ikke får karakter af karteldannelse," lyder det fra Thomas Hvidt.


Børsens ansvarshavende chefredaktør, Leif Fallesen, er midlertidig ikke så hooket på microbetalinger, hvor man for eksempel betaler for adgang til enkelte artikler eller for en uge ad gangen. De er derfor mere interesserede i at lave et multimedie-abonnement, hvor man betaler for at få adgang til borsen.dk via pc og eller mobilen.

Leif Fallesen har dog meget afdæmpede forventninger til, hvorvidt de er penge at tjene på det:
 

"Man kan da håbe det, men vi har stadig til gode at se, om folk vil betale for det," lyder det fra Leif Fallesen, der nøje vil følge udviklingen i USA.
 


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere