Adobe køber svensk grafik-teknologi

Svenske Cycore har solgt sin "Cult Effects" teknologi til softwarevirksomheden Adobe.

Den nye version 5.0 af Adobe After Effects, en grafikpakke til videoredigering, er netop blevet præsenteret. Samtidig har Adobe annonceret, at firmaet har købt to af de bedste plug-ins til After Effects, Cycore Cult Effects og Atomic Power Evolution, som bliver inkluderet i pakken.


After Effects bruges til at tilføje visuelle effekter til animationer, videoklip og multimedie-præsentationer. Et af de nye værktøjer er Atomic Power Evolution's "Shatter Tool", som bruges til at hive et lag (layer) ind i et tredimensionelt rum og udsætte det for eksplosioner og chokbølger.


Med købet af svenske Cycore's Cult Effects kan Adobe indbygge funktioner som "vector paint" og "Fractal Noise", der simulerer organiske baggrunde. De nye værktøjer bliver inkluderet i "production bundle" versionen af After Effects 5.0. Andre nye funktioner i pakken er "Radio Waves", "Colorama" og "Optics Compensation".


De finansielle detaljer i aftalen med Atomic og Cycore er ikke blevet offentliggjort. Adobe fortæller at firmaet vil tilbyde support til eksisterende Atomic- og Cycore-brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere