TDC-engrospriser skal være mere rimelige

IT- og Telestyrelsen sender ny model beregning af bredbåndskonkurrencen i høring.

Bredbåndspriserne falder. Men engrospriserne fra TDC falder ikke tilsvarende. Sådan lyder klagen fra Telia og Telenor, som føler sig mere og mere presset på bredbåndsmarkedet, hvor de lejer sig ind på TDC's tvangsåbnede kobber.

IT- og Telestyrelsen er i gang med at udarbejde en ny model, som skal beregne, hvor stort et spænd, der går fra TDC's engrospriser til deres priser over for slutkunderne - altså hvort stort et spillerum konkurrenterne har. Myndigheder har netop sendt et nyt udkast i høring.

Modellen skal håndtere en del forskellige priser, blandt andet de komplicerede triple-play-produkter, der både dækker telefon, bredbånd og tv. IT- og Telestyrelsen sendte tidligere i år et første udkast til en model i høring, men telebranchen opfattede ifølge telemyndigheden modellen som meget kompleks, omfattende og på visse områder uigennemsigtig. Den nye model, som teleselskaberne kan kommentere på indtil 17. januar, er derfor mere simpel.

Tanken er, at modellen skal hjælpe IT- og Telestyrelsen til at udregne nye engrospriser for TDC. I modsætningen til LRAIC-modellen, der udregner TDC's basale netværksudgifter, vil konkurrencemarginmodel ikke få en dikterende rolle på prisfastsætningen. I stedet skal den kommende beregningsmodel have en rådgivende funktion for embedsmændene i telemyndigheden.

IT- og Telestyrelsen begyndte allerede sidste år arbejdet med at skabe en konkurrencemarginmodel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere