Virus 112 udvider i Europa

Det går nu hurtigt for danske Virus112, efter at det unge selskab blev opkøbt af Euro909. Kundebasen er vokset med 400 procent, og nu udvider selskabet i fire europæiske lande.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

Virus112, der beskæftiger sig med overvågning af virus, udvider til Tyskland og Sverige. Samtidig åbnes franchise-operationer i Spanien og England, oplyser selskabets nye ejer Euro909 tirsdag.

Det knap et år gamle selskab har mere end 1000 kunder i Danmark. Efter selskabet blev overtaget af Euro909 er kundebasen vokset eksplosivt især i kraft af Euro909s europæiske kontakter og samarbejdspartnere.

- Alene i det sidste kvartal af 2000 oplevede vi en 400 procents fremgang i vores kunde-base. For at leve op til efterspørgslen har vi hyret ekstra ansatte og udvidet vores produktsortiment, siger Brian Mertz Pedersen, der er administrerende direktør i Virus112.

Euro909, der er noteret på den amerikanske Nasdaq-børs, er i dag repræsentant for det ligeledes Nasdaq-noterede VeriSign i Skandinavien. Dermed har Virus112 også mulighed for at tilbyde sine kunder VeriSigns Internet-sikkerhedstjenester.

Virus112 tilbyder desuden virksomheder døgnovervågning og teknisk assistance mod abonnementsbetaling.


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere








Læses lige nu