Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Nokia mener, at Apple har brudt Nokia-patenter inden for GSM, UMTS og WLAN-standarder.

Nokia sagsøger Apple for iPhone

Apple har brudt en række Nokia-patenter med iPhone, lyder det i et sagsanlæg, som finnerne netop har indgivet mod amerikanerne.

Verdens største mobilproducent, Nokia, har sagsøgt den nok i øjeblikket mest populære mobilproducent, Apple, for med iPhone at have brudt indtil flere patenter, som Nokia ellers ejede.

I en pressemeddelelse meddeler Nokia, at selskabet har lagt sag an mod Steve Jobs-firmaet via retten i Delaware.

Nokia mener, at Apple har brudt Nokia-patenter inden for GSM, UMTS og WLAN-standarder.

"Som en førende innovator inden for trådløs kommunikation har Nokia skabt et af de stærkeste og bredeste patent-porteføljer i industrien ved at investere mere end 40 milliarder euro (over 300 milliarder kroner) i forskning og udvikling over de seneste to årtier," skriver Nokia blandt andet.

Finnerne skriver samtidig, at man allerede har aftaler med omkring 40 virksomheder om, at de kan bruge teknologier, som Nokia ellers har patent på. Det drejer sig om stort alle de førende mobilproducenter - men altså ikke Apple.

Forsøger at snyde sig til gratis tur

I alt sagsøger Nokia Apple for at have brudt 10 Nokia-patenter. Foruden de nævnte drejer det sig også om tale-kontrol (som Apple har inkluderet i den nyeste iPhone 3G S), sikkerhed og kryptering.

Ifølge Nokia blev patenterne allerede brudt, da iPhone kom på markedet i 2007, så hvorfor søgsmålet først kommer nu, er endnu uklart.

"Det grundlæggende princip i mobilindustrien er, at de virksomheder, der bidrager til teknologi-udvikling for at etablere standarder, skaber intellektuelle rettigheder, som andre skal kompensere for," udtaler Ilkka Rahnasto, der er Vice President for juridiske anliggender hos Nokia.

"Det forventes også, at Apple følger dette princip. Ved at nægte at acceptere passende aftaler for Nokias intellektuelle ejendom, forsøger Apple at få en gratis tur på ryggen af Nokias innovation," lyder anklagen fra Nokia.

Tidligere på ugen kunne netop Apple ellers juble over et årsregnskab, der imponerede alt og alle med en stigning på 12 procent i omsætningen i forhold til 2008 og en stigning i nettoreultatet på 18 procent.

"Vi er glade for at have solgt flere Macs og iPhones end i noget kvartal tidligere (Q4, red.)," lød det blandt andet fra Apple-direktør Steve Jobs.

Apple har endnu ikke kommenteret på sagsanlægget fra Nokia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere