Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Oracle sluger BEA efter grønt konkurrence-lys

Straks efter EU's endelige godkendelse af en fusion opsluger Oracle en gang for alle middleware-producenten BEA.

EU-Kommissionen giver grønt lys til Oracles køb af middelware-producenten BEA, som i januar faldt på plads efter lang tids tovtrækkeri om prisen for selskabet.

Det betyder, at Oracle nu en gang for alle opsluger BEA og endeligt lukker handlen.

Samlet skal Oracle betale godt 40 milliarder kroner for BEA, og EU’s konkurrencemyndigheder vurderer, at overtagelsen ikke kommer til at gå ud over den generelle konkurrence-situation på markedet.

Aftalen mellem de to selskaber kom i januar først i stand, efter Oracle kapitulerede i den heftige dyst om prisfast-sættelsen af BEA, der på det tidspunkt havde udspillet sig i flere måneder.

Debatten var så heftig, at Oracle i oktober sidste år slog i bordet med meldingen om, at selskabet trak sig helt ud af forhandlingerne med BEA.

Siden kom selskabet dog igen ind i forhandlingerne for at finde en løsning.

Overtagelsen af BEA's produkter vil øge og udvide Oracles Fusion-middleware, lyder det fra det amerikanske selskab.

”BEA er pioner inden for middleware, og vores kunder har efterspurgt denne fusion i flere år,” har det tidligere lydt fra Oracle-chef Charles Phillips.

Analytikere mener dog, at Oracle primært har BEA's medarbejdere i kikkerten som det egentlige bytte for overtagelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere