Den århusianske byggematador Mogens de Linde har i al ubemærkethed oprettet et nyt it-selskab med navnet CASLON AF 22. DECEMBER 2006 A/S.
Firmaet er registreret under branchekoden "engroshandel med computere og it-udstyr".
Mogens de Linde bekræfter, at selskabet er blevet oprettet, men ønsker ikke at kommentere det yderligere.
"Det har jeg ingen kommentarer til," siger han til Computerworld.
Stille liv i it-branchen
Byggematadoren administrerer en ejendomsportefølje på mere end 125.000 etagemeter.
Ejendommene er primært beliggende i Århus, men selskabet råder også over 15.000 kvadratmeter på Holmen i København.
I forvejen ejer byggematadoren firmaet CASLON IT, hvor han har ført en stille tilværelse i it-branchen i 17 år.
Det er imidlertid ikke meget, man har set til byggematadoren i branchen, hvilket står i skarp kontrast til hans øvrige aktiviteter, hvor han hyppigt optræder i medierne.
Kendte it-ansigter med i firma
I bestyrelsen for det nyoprettede firma sidder også Bo Sejer Frandsen, der er administrerende direktør i firmaet Key2Know.
Key2know kom for nylig i modvind, fordi selskabet i en konsulentrapport til Finansministeriet anbefalede staten at bruge et e-læringssystem, som firmaet selv er forhandler af i Danmark.
Bo Sejer Frandsen sidder desuden i videnskabsminister Helge Sanders IKT-råd.
Han ønsker heller ikke at fortælle om firmaet på nuværende tidspunkt.
"Ikke nu, men senere skal I nok få noget af vide," siger han til Computerworld.
Den sidste mand i bestyrelsen er Ole Carlson, der også er formand for bestyrelsen i Caslon IT.
Caslon IT har 50 medarbejdere placeret i både Århus og København.
Herfra leverer firmaet uddannelse, hardware og software til primært grafiske virksomheder