Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den Europæiske Centralbank udsætter kæmpe it-projekt med et år

ECB udsætter sammensmeltningen af to centrale it-platforme med et år. Udsættelsen får konsekvenser i Danmark.

Den Europæiske Centralbank, ECB, udsætter sammensmeltningen af to af sine store it-platforme med et år, selv om projektet allerede er godt i gang med selve testfasen.

ECB sigter nu efter, at sammensmeltningen af platformene Target2 og TS2 først vil kunne finde sted i november 2022, skriver finansmediet Finextra.

Forsinkelsen skyldes en kombination af følgevirkninger af corona-pandemien samt indførelsen af ISO 20022-standarden på det system, der håndterer internationale pengeoverførsler, Swift.

Disse to ting har gjort, at der er brug for mere tid til at forberede integrationen af de to systemer.

Target2 er den platform, der anvendes til clearing af betalinger, mens TS2 [Target2Securities] er det fælles-europæiske system til håndtering af værdipapirer.

De to platforme skal integreres for blandt andet at gøre betalinger samt handel med værdipapirer over landegrænser nemmere og billigere.

Ifølge Finanswatch er det i Danmark Nationalbankens Kronos2-platform, der med opkobling til Target2-systemet håndterer clearingen af penge-overførsler, mens VP Securities håndterer afviklingen af værdipapirer.

Læs også:

Nationalbankens nye it-platform bliver næsten dobbelt så dyr som ventet

Prisen løber løbsk for forsinket it-projekt i Nationalbanken: Overskredet med 60 procent

Stort it-projekt i Nationalbanken ramt af endnu en forsinkelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere