Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Fem it-selskaber med i opløbet om nyt it-toldsystem til Danmark

Fem it-selskaber er med i opløbet om at blive ny hovedleverandør af Toldstyrelsens it-systemer.

I alt fem it-selskaber er med i opløbet om at blive den nye hovedleverandør til den danske Toldstyrelsen, der i de kommende år står for at skulle udskifte en lang række it-systemer.

Efter en udbudsproces har Toldstyrelsen nu prækvalificeret tre bydere, hvoraf de to består af to it-selskaber, der er gået sammen om at byde.

De er blevet prækvalificeret til at byde på det kommende system, der skal ‘håndtere toldangivelser og import af varer til Danmark,” meddeler Toldstyrelsen.

De tre bydere er:

- CGI.

- Netcompany og Intrasoft.

- European Dynamics og Hellenic Telecommunications Organization.

Skal digitaliseres

Toldstyrelsens kommende system skal ‘sammen med en række kommende systemer sikre, at alle toldprocesser fremover foregår elektronisk,” lyder det fra Toldstyrelsen.

Vinderen af udbuddet bliver udnævnt inden sommeren 2020.

“Udbuddet er det første i en række af udbud på it-systemer, som Danmark skal udskifte på toldområdet for at leve op til øgede og mere ensartede datakrav i EU’s toldkodeks,” lyder det fra Toldstyrelsen.

Du kan læse mere i denne meddelelse fra Toldstyrelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere