Artikel top billede

IBM dropper Also Actebis

It-giganten går fra fire til tre distributører i Danmark. Det går ud over Also Actebis.

Danmarks største it-distributør, Also Actebis, må vinke farvel til sit agentur på hardwareprodukter fra IBM, som skærer antallet af distributører på det danske marked ned fra fire til tre.

IBM's kanalchef Ulla Theil bekræfter over for ChannelWorld, at IBM med virkning fra 1. april stopper distributionen gennem Also Actebis, og at man herefter vil satse på distribution gennem Arrow ECS, Tech Data og den svensk-ejede distributør Pedab.

"Det er rigtigt, at vi stopper samarbejdet i Danmark med Also Actebis. Vi har været igennem en proces med konsolidering af vores danske distributører. Konsekvensen er, at vi opsiger vores samarbejde med Also Actebis ved udgangen af marts. Det er en rent dansk beslutning, og IBM har stadig et godt samarbejde med Also Actebis i en række andre lande," siger Ulla Theil.

Hun understreger, at det har været en svær beslutning at frasortere en samarbejdspartner.

"Vi stod og skulle vælge, hvem vi skulle give den fulde portefølje. Det har været et svært valg, men vi er endt på den beslutning, at det er de tre, vi nu kører med," siger Ulla Theil.

IBM har gennem et stykke tid forhandlet med sine distributører om vilkårene for samarbejdet. Den endelige beslutning om at sige farvel til Also Actebis blev taget i slutningen af december.

Ulla Theil siger, at ændringen sker for at skabe bedre betingelser for vækst i IBM's danske forretning.

"Vi gør det her, fordi vi forventer at vokse på vores marked, og vi mener ikke, der er plads til fire full scope distributører i DK," siger Ulla Theil, som forventer, at den omsætning, som Also Actebis nu går glip af, fortrinsvis vil ende hos Tech Data og Pedab.

"Det vil afhænge af, hvem der er dygtige til at samle den omsætning op," siger Ulla Theil.

Læs mere:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere