Artikel top billede

Kinesere sure på Apple: Vi ejer retten til Snow Leopard

Kinesere mener, at de ejer retten til Snow Leopard.

Computerworld News Service: Apple står overfor et søgsmål om varemærkekrænkelse fra et kinesisk firma på grund af selskabets brug af navnet Snow Leopard. Det sker lige efter, at Apple har betalt 353 millioner kroner i et forlig med et andet kinesisk firma over brugen af navnet iPad.

Jiangsu Xuebao, der producerer kemiske husholdningsprodukter, registrerede angiveligt Snow Leopard som varemærke i 2000, samme år som det andet kinesiske firma, Proview, registrerede iPad som varemærke.

En domstol i Shanghai har accepteret Jiangsu Xuebaos søgsmål og berammet et retsmøde til 10. juli, skriver websitet M.I.C. Gadget.

Til forskel fra Proview, som i første omgang krævede over to milliarder kroner i iPad-søgsmålet, er Jiangsu Xuebaos krav ret beskedne: Cirka 470.000 kroner og en undskyldning.

Herudover sagsøger Jiangsu Xuebao fire andre kinesiske virksomheder, der reklamerer for og sælger Snow Leopard-versionen af Apples styresystem til Mac.

Det er ifølge M.I.C. Gadget ikke særligt sandsynligt, at Jiangsu Xuebao vinder sagen mod Apple, da det amerikanske selskab aldrig har brugt det kinesiske ord for sneleopard, Xuebao, i markedsføringen af OS X 10.6 Snow Leopard.

Selvom Jiangsu Xuebao faktisk anvender varemærket Snow Leopard til to teknologiske produkter, så fokuserer firmaet hovedsageligt på husholdningsartikler såsom tandpasta og rengøringsmidler.

M.I.C. Gadget bemærker også, at det kinesiske firma hævder, at Apple forsøgte at registrere Snow Leopard som varemærke i 2008, men fik afslag, angiveligt med den begrundelse at Jiangsu Xuebao ejede rettighederne til navnet.

I mandags indgik Apple forlig på 353 millioner kroner med kinesiske Proview, der er i økonomiske vanskeligheder. Flere analytikere påpegede risikoen for, at andre firmaer kunne se dette forlig som inspiration til nye varemærke-sager mod det amerikanske selskab, der er et af de rigeste i verden.

Apple introducerede OS X 10.6 Snow Leopard i 2009. Siden da er der kommet en ny version af styresystemet ved navn Lion. Den næste version ved navn Mountain Lion forventes på markedet muligvis i løbet juli måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren