Svenske konsulenter køber dansk Java-hus

Den svenske konsulentvirksomhed Cybercom køber Valby-selskabet Java House. Cybercom forventer at vokse 50 procent i år og er på udkig efter andre købsemner.

Den danske afdeling af det svenske konsulentfirmaet Cybercom har købt Java House, som er et mindre konsulentfirma med seks ansatte i Valby.

Java House udvikler, som navnet siger, systemer baseret på J2EE (Java 2 Enterprise Edition), og Cybercom oplyser ikke prisen.

Ifølge administrerende direktør i Cybercom i Danmark, Peter Keller-Andreasen, har de to selskaber hidtil arbejdet sammen, og baggrunden for købet er blandt andet stigende efterspørgsel.

- Java House har samme faglige tyngde som os inden for J2EE, og på trods af, at det er et hårdt marked, oplever vi en kraftig stigning i efterspørgslen inden for J2EE til teleoperatører og banker. Der kan vi stå stærkere sammen end hver for sig, siger direktøren.

På udkig efter opkøb

Den danske afdeling af Cybercom blev etableret i 2001 med fokus på konsulentbistand inden for Java og Oracle. Går alt efter planen, er købet af Java House blot et i en række, da opkøb er del af strategien for vækst herhjemme.

- Vi kigger efter virksomheder, som fokuserer på det samme som os, som vi kan slå os sammen med. Vi er en del af en velkonsolideret koncern, som har pengene til den slags, siger Peter Keller-Andreasen.

Cybercom har med Java House 30 ansatte i Danmark og præsterede sidste år en omsætning på 12 millioner kroner. For 2003 venter Peter Keller-Andreasen kraftig vækst.

- Siden juni 2002 har vi haft overskud måned for måned, og jeg tror, vi vil se en vækst på 50 procent i omsætningen i år, vel at mærke uden Java House, siger han.

Cybercom-koncernen er noteret på børsen i Stockholm og har samlet 300 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren