Artikel top billede

Konceptit bliver Xerox-forhandler

Den østjyske printforhandler udvider sit produktkatalog med Xerox-løsninger

Printforhandleren Konceptit, der blandt andet sælger løsninger til den grafiske branche, udvider sin produktportefølje med både salg og service af Xerox-løsninger.

Konceptit blev grundlagt tilbage i 2008 og startede oprindeligt ud som forhandler af blandt andet Océ, men har valgt at satse på en multibrandstrategi, hvilket aftalen med Xerox også er udtryk for.

»Vi har store forventninger til Xerox' managed print-koncept, som fint understøtter vores egen forretningsidé om at analysere kundens situation og behov og derefter rådgive, så kunden får den mest effektive og miljørigtige løsning,« siger Claus Sievert, ejer af Konceptit.

Aftalen mellem Xerox og Konceptit dækker office-maskiner samt light-sortimentet af produktionsmaskiner. Partnerskabet med Xerox betyder, at forhandleren nu er ved at få uddannet og certificeret en række medarbejdere hos Xerox i Dublin.

Xerox danske direktør Steen Graugaard Larsen siger, at aftalen med Konceptit afspejler, at printkanalen i langt højere grad end tidligere vil fokusere på service, rådgivning og outsourcing.

»Det handler ikke længere om maskiner og teknologi, men i højere grad om behov og opgavetyper,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere