Artikel top billede

Microsoft sælger mere end nogensinde

Microsofts årsregnskab viser den højeste omsætning i firmaets historie på 366,5 milliarder kroner.

Med Microsofts 2011-regnskab har software-giganten lukket munden på dem, der mener, at selskabet går bag af dansen i forhold til konkurrenterne.

Microsoft leverer nemlig en rekordstor omsætning drevet frem af Microsoft Office, Xbox og server-software, mens salget af Windows fladede ud.

Microsofts regnskabsår, der slutter 30. juni, bød på en omsætning på 366,5 milliader kroner. En stigning på 12 procent i forhold til sidste regnskabsår.

Nettoindtjeningen endte på 121,3 milliarder, hvilket var en stigning på 23 procent i forhold til sidste år.

Office og Xbox trækker læsset
Microsofts forretnings-division oplevede en vækst på 16 procent i regnskabsåret i forhold til sidste år. Den helt store salgssuccess er Office 2010.

I en kommentar til regnskabet skriver aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank:

"Specielt var væksten i Office 2010 imponerende, og med mere end 100 millioner solgte licenser er det den hutigst sælgende Office-pakke til dato."

Det var dog i Microsofts underholdnings-division, at det største spring i omsætningen skulle findes med en stigning på hele 45 procent i forhold til sidste regnskabsår.

Det er blandt andet drevet frem af en kratig stigning i salget af Xbox samt tilhørende spil og tjenester. Særligt har Kinnect været med til at drive væksten.

Windows skuffer
Et sted hvor væksten ikke buldrer derud af er i divisionen for Windows og Windows Live, hvor der var et fald i omsætningen på 2 procent.

Det skyldes blandt andet den faldende efterspørgsel på pc'er i løbet af perioden som følge af et større tablet-salg. Ifølge Jyske Bank er det en udvikling, du godt kan vænne dig til.

"Den svage efterspørgsel efter pc'er med Windows-styresystemer blandt de private forbrugere gør det vanskeligt for Microsoft at overraske positivt de kommende kvartaler. Dette underbygges af, at Microsofts styresystemer for tredje kvartal i træk har tabt omsætning," vurderer Robert Jakobsen.

Samlet set slog Microsoft over en bred kam analytikernes forventninger, der ifølge Thomson One Analytics lå på en forventet en omsætning på 323,4 milliarder for regnskabsåret og en nettoindtjening på 115,5 milliarder kroner.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere