Artikel top billede

Expert vil kæmpe for hver en markedsandel

Expert erkender at markedet er hårdt, men kædedirektør vil kæmpe for enhver markedsandel.

Senest er Expert i Rønne gået konkurs, som følge af et svagt marked. Kædedirektør for Expert John Birkmose-Andersen erkender, at det ikke bare er på klippeøen, at markedet er hårdt.

»Alle detailhandlere er under pres lige nu. Kunderne er tilbageholdende med at bruge penge, og når økonomien er trængt, så går danskerne efter de billigste løsninger. Det presser os, fordi vi er vant til at sælge de lidt mere luksuriøse produkter,« siger John Birkmose-Andersen.

Men når markedet er hårdt, skal der kæmpes, mener Birkmose-Andersen.

»Hele branchen er under pres, men vi vil gå ind og kæmpe for hver en markedsandel,» siger han.

Birkmose-Andersen bebuder derfor, at Expert nu vil satse hårdt på markedsføring. Det, han blandt andet vil ud og overbevise kunderne om, er, at det ikke nødvendigvis er bedst at købe billigst.

»Vi vil ikke spare os ud af krisen. Derfor er vi lige nu voldsomt investeringslystne i alle omsætningsfremmende aktiviteter,« siger han og konstaterer samtidigt:

»Det bliver en fight. Det er der ingen tvivl om.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere