BREAKINGKathrine Forsberg stopper som CEO i Atea

Dansk Supermarked outsourcer til IBM

IBM skal levere infrastruktur og drift for mainframe og midrange-servere. Fremover skal supermarkedskædens SAP køre på IBM?s DB2-database.

IBM og Dansk Supermarked forlænger en outsourcingaftale i yderligere seks år. Med virkning fra 1. januar 2009 skal levere IT-services til Dansk Supermarkeds kontorer, lagre og butikker i Danmark, England, Tyskland, Ukraine og Sverige. Aftalen omfatter infrastruktur-kapacitet og drift af alle Dansk Supermarkeds mainframe, unix/aix, Windows og midrange server-systemer. Derudover omfatter aftalen drift af applikationer samt servicedesk, desktop management services samt værktøjer til overvågning og ledelse af de aftalte services.

Som en del af den nye aftale skal IBM udskifte det eksisterende database-miljø for SAP-systemerne, så SAP-installationen kommer til at køre på IBM DB2 databaser.

»Med aftalen får Dansk Supermarked adgang til en ny og innovativ leverancemode, der adresserer de udsving i kapaciteten, som naturligt finder sted,« siger Sven Kolstrup, Country Executive, IBM Global Technology Services, Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren