FN til kamp mod spam

De Forenede Nationer vil inden for de næste par år forsøge at få »spam-epidemien« under kontrol ved at få standardiserede love verden over, der skal gøre det lettere at retsforfølge bagmændene.

ITU, The International Telecommunications Union, holder i denne uge møde i Geneve om den verdensomspændende »spam-epidemi« med repræsentantre fra 60 lande og diverse internationale organisationer blandt andet EU-Kommissionen og verdenshandelsorganisationen WTO. ITU er en underorganisation af FN.

Målet med mødet er at få nogle eksempler på anti-spam lovgivning på bordet, som landene kan kopiere for at gøre samarbejde og retsforfølgelse af bagmænd på tværs af grænserne nemmere. Mange lande har i dag slet ingen lovgivning mod spam.

»Vi har at gøre med en veritabel epidemi, som vi simpelthen er nødt til at få under kontrol,« siger lederen af mødet, Robert Horton, der også er chef for de australske telemyndigheder, til CNN. Og hensigten er især at komme det pornografiske materiale, der også rammer børn via computeren, til livs.

På bare et år er mængden af spam ifølge ITU vokset fra 35 procent af allle e-mails til hele 85 procent. Og problemet spreder sig fra pc'erne til mobiltelefoner. I Japan er ni ud af ti spam-beskeder nu rettet mod mobiltelefoner, fortæller Robert Horton.

FN har regnet ud, at spam og anti-spam udstyr på verdensplan kostede pc-brugerne omkring 25 milliarder dollar sidste år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer