27 milliarder kroner til IT forskning og udvikling

"Hvis velfærdsstaten skal overleve i IT-samfundet, så er det nødvendigt, at vi samarbejder og er innovative i en løbende udvikling af viden og produkter til fremtidens samfund"


Sådan siger både forskere, erhvervsfolk og ministre ved højtidelige lejligheder. Der går sjældent lang tid før reaktionen kommer: "- så giv os bedre muligheder for at forske og udvikle !"- lyder svaret.


Etablering af Center for IT-forskning og de kommende IT-højskoler er gode skridt på vejen, men mulighederne stopper ikke her. I denne tid lanceres EU's 5. rammeprogram for forskning og udvikling. Et af hovedindsatsområderne i 5. rammeprogram har overskriften "Et brugervenligt informationssamfund".


I løbet af de næste 5 år vil EU uddele 3, 6 mia. euro (næsten 27 mia. kr.) til projekter, som fremmer forskning, udvikling og demonstrationsprojekter indenfor følgende delområder:


IT-baseret borgerservice

Nye arbejdsformer og e-handel

Multimedieindhold og værktøjer

Væsentlige teknologier og infrastrukturer


Ansøgningsmuligheden for de første ca. 6 mia. kr. blev annonceret d. 16. marts.


Vi har tradition for at dansk erhvervsliv og danske forskningsmiljøer får god andel i EU-forsknings og -udviklingsmidler. Generelt kan man sige, at for hver gang vi betaler 2 kroner til programmerne, så får vi 3 kroner tilbage til danske projekter.


De områder, som der fokuseres på i 5. rammeprogram, er da også områder, hvor vi i forvejen står stærkt i Danmark. Det er derfor mit håb, at danske forskere, udviklere og dansk erhvervsliv vil gribe den store chance som ligger i 5. rammeprogram.


I de kommende måneder og år er der her en enestående chance for at skaffe midler til danske IT-projekter. Men det er ikke blot pengene, som kan skabe nye muligheder i Danmark. Samtidig med pengene er der også mulighed for at opbygge netværk og finde partnere i andre europæiske lande.


Jeg håber, at 5. rammeprogram, ligesom tidligere EU-programmer, vil vise sig at være en mulighed for at fastholde og videreudvikle den foregangsposition, som Danmark har på IT-området


Mere information om 5. rammeprogram kan fås på: http://www.eurocenter.schultz.dk


Jan Trøjborg

Forskningsminister




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    JN Data A/S
    Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

    Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

    25. februar 2025 | Læs mere


    Identity Festival 2025

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    05. marts 2025 | Læs mere


    Tech Transformation Trends 2025

    Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

    06. marts 2025 | Læs mere






    White paper
    Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer