Web Standards Project (WaSP), en sammenslutning af kritiske web-udviklere, erklærer nu sejr i kampen om at få firmaer som Netscape og Microsoft til at holde sig til de officielle, W3C-godkendte web-standarder. De nyeste browsere fra Netscape og Microsoft holder sig til de officielle standarder, og så skulle man tro, at WaSP kunne nedlægge sig selv.
Men organisationen har fundet en ny opgave. Efter browserne gælder kampen nu server-siden, eller rettere de programmer, som anvendes til at skabe HTML-kode. Øverst på listen findes Macromedia med sin Dreamweaver, Adobe med GoLive og igen Microsoft med Frontpage.
Dreamweaver, GoLive og Frontpage har alle det til fælles, at de producerer stort set ulæselig kode, ikke overholder officielle standarder og bruger alle tænkelige tricks for at sikre sig, at de færdige web-sider vises korrekt i alle browsere.
Hvad nytter det, spørger WaSP, at browserne overholder de officielle standarder, når der stort set ikke findes hjemmesider, som holder sig til standarderne. Det giver ellers mange fordele, bl.a. slankere og mere handicap-venlige sider.
Producenter som Macromedia og Adobe forsvarer sig med, at web-udviklere ønsker hjemmesider, der fungerer i alle browsere, og er mere eller mindre ligeglade med overholdelse af bestemte standarder.
Mange brugere og udviklere arbejder stadig med ældre browsere. Macromedia fortæller, at 23 pct. af Dreamweaver-brugerne stadig tester deres sites med Netscape 3.x, mens 84 pct. tester med Netscape 4.x.
(Kilde: ZDNet News)