Mobilt bredbånd kan give hørehæmmede knas på ljnjen

Analoge trådløse CT1-telefoner forbydes for at skaffe plads til 4G-nettet.

Ældre danskere med nedsat hørelse kan risikere at få knas på linjen, når telestyrelsen fra næste år inddrager frekvenser til brug for det mobile bredbånds næste generation.

Det vides ikke, hvor mange danskere, der stadigt har en trådløs telefon på det analoge CT1-net. Men da CT1-telefonerne er perfekte til folk med høreapparat, og da ældre telebrugere har det med at beholde deres hardware så længe, det fungerer, kan det med en vis rimelighed antages, at der stadig er enkelte CT1-telefoner i brug rundt omkring på plejehjem og i ældreboliger.

Fra 1. januar næste år kan de regne med at få et mindre chok, når de tænder for telefonerne.

It og Telestyrelsen har nemlig besluttet at inddrage CT1-frekvenserne (omkring 914 MHz og 959 MHz). De skal fremover anvendes til mobiltelefoni og mobilt bredbånd.

Hvad de analoge telefoner vil sige, når de fra 1. januar pludseligt bliver bombarderet med digitale signaler, vides ikke, men ifølge telefolk, som ComON har talt med, kan oplevelsen blive speciel.

Hos It og Telestyrelsen oplyses det, at man ikke mener, der er ret mange brugere til CT1 i Danmark, men at man ikke kender det nøjagtige antal.

Afviklingen af det trådløse analoge sendenet er er dog ikke uigennemtænkt: Hidtil har det været tilladt at markedsføre CT1 telefoner, der var fabrikeret eller importeret og lagt på lager klar til salg senest den 31. december 2002. I praksis har der altså ikke været markedsført nyt udstyr i otte år, når det fra den 1. januar 2011 slet og ret bliver forbudt at bruge telefonerne i Danmark.

Ifølge en pressemeddelelse fra It og Telestyrelsen er CT1-telefoner i de senere år i vidt omfang blevet erstattet af digitale, trådløse telefoner (DECT), som anvender andre frekvenser. IT og Telestyrelsen forventer derfor, at kun få brugere vil blive berørt af ændringerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere