Nu skal fodbold-VM sparke liv i 3D

Ved VM for fire år siden var det HD, som var den store teknologi-satsning. Ved sommerens VM i Sydafrika er det 3D, elektronikbranchen vil sparke liv i. En af Danmarks kampe sendes i det nye format.

Landsholdet kommer ikke ligefrem til at hoppe ud af skærmen og danse jubeldans foran dig, når spillerne har scoret under sommerens VM i Sydafrika.

Men du får alligevel mulighed for at opleve endnu mere levende billeder fra fodboldslutrunden, end du er vant til.

I samarbejde med fodboldforbundenes verdensorganisation FIFA vil Sony nemlig sørge for, at 25 kampe sendes i 3D, så du kan føle, at du er lidt tættere på spillerne.

Danmark mod Holland den 14. juni er en af de kampe, der er udvalgt til at blive transmitteret i det tredimensionelle format. Desuden vil åbningskampen mellem Sydafrika og Mexico blive sendt i 3D ligesom finalen, der sparkes i gang den 11. juli.

Der er dog ingen grund til at varme popcorn, sætte sig tilrette i sofaen og gøre sig klar til at give 3D-udgaven af Dennis Rommedahl en krammer - eller en kindhest.

For der er ikke nogen kanaler i Danmark, der sender i 3D i øjeblikket, og det vil også kræve et funklende nyt tv (se en oversigt over de nye modeller her) samt indkøb af 3D-briller.

Derfor skal du formentlig helt andre steder hen, hvis du vil opleve kampene fra Sydafrika i 3D. Tidligere har der været flere forsøg med 3D-transmissioner i England, hvor udvalgte landsholdskampe og opgør fra Premier League har været sendt i formatet.

Det har både været på pubber med specielt modtageudstyr og i digitale biografer, at publikum har haft mulighed for at opleve fodboldkampene i tre dimensioner.

Ifølge Sony vil mindst otte kampe fra slutrunden blive transmitteret til digitale biografer i 3D HD.

Det er ikke usædvanligt, at sport - og i særdeleshed fodbold - bruges til at skabe interesse for ny teknologi. Ved den seneste VM-slutrunde i Tyskland i 2006 var det HD, som elektronikproducenterne var meget interesserede i at få promoveret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer