Artikel top billede

Det er en ommer: SKI annullerer kæmpe it-udbud

Et it-udbud til en værdi af op imod en milliard kroner er blevet stoppet i ellevte time af SKI.

Endnu et kæmpe it-udbud må gå om. Denne gang er det Statens og Kommunernes indkøbs Service (SKI), der i ellevte time har hevet i nødbremsen.

Således har SKI udsendt besked til de leverandører, der allerede har indsendt deres materiale til udbuddet.

"SKI ser sig desværre nødsaget til at aflyse den igangværende prækvalifikation på genudbud 02.15 om it konsulenter," står der i mails udsendt til it-leverandører.

Udbuddet forventes at have en samlet værdi på op imod en milliard kroner.

Alt for upræcis

Baggrunden for ommeren er tilsyneladende, at man ikke har været præcis nok i første omgang. Selve konstruktionen af udbuddet lader til at være forkert fra starten.

"Årsagen er, at vi kan se, at aftalens struktur og antallet af leverandører, vil komme til at vanskeliggøre anvendelsen af aftalen under hensyntagen til udbudsreglerne for direkte tildeling og miniudbud," skriver SKI til it-leverandørerne. 

"Erfaringerne fra anvendelsen af andre rådgivningsaftaler som managementkonsulentydelser, gør, at vi allerede nu inden udbuddet går i gang, vælger at aflyse prækvalifikationen og spare branchen for yderligere arbejde og ulejlighed."

SKI-organisationen, hvis direktører for nylig blev fyret, beklager ulejligheder over for leverandørerne, der har brugt tid og ressourcer på at lave materiale.

"Vi beklager meget den ulejlighed det har givet for de tilbudsgivere, der har brugt ressourcer på at forberede materiale til prækvalifikationen."

SKI forventer at gennemføre en ny prækvalifikation i april eller maj 2011.

Også Skat har tidligere været nødt til at annullere udbud for at formulere et nyt. Det kan du læse mere om her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer