BREAKINGKathrine Forsberg stopper som CEO i Atea

Ekspert: Medarbejderne skal udfordres

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 2. september 2005.


Virksomheder kan spare store beløb, hvis de tør udfordre medarbejderne med forandringer, når der står global ERP-implementering på dagsordenen.

Virksomheder kan opnå markant bedre resultater, hvis de har modet til at træde ind i arenaen og tage tyren ved hornene. Medarbejderne skal udfordres, og midlet er forandringsledelse, lyder det fra såvel eksperter som konsulenter på ERP-området.
- Globale ERP-investeringer giver først et mærkbart udbytte, når der gennemføres forandringer i måden at arbejde med systemerne. Lykkes det, kan det give overordentlig mange penge på bundlinjen, vurderer ERP-ekspert Herbert Nathan fra Herbert Nathan og Co.
Han pointerer, at det afgørende er, at man er parat til et opbrud med de gængse arbejdsmåder - og tør satse på en global model, der kræver nye rutiner hos medarbejderne.

Rambøll Management påpeger i rapporten "It i praksis 2005", at de bedste virksomheder er dem, der tør udfordre organisationen.
- Forandringsledelse er en af de faktorer, der har størst betydning for, at en virksomhed kan agere bedre såvel på markedsresultater som i forbindelse med effektivisering, siger chefkonsulent hos Rambøll Management Steen Christensen.
Den økonomiske gevinst kan ifølge konsulent hos PA Consulting Jane Ekgreen blive synlig via bedre ressourcestyring, men også i forbindelse med kortere indkøringsperiode til de nye systemer samt et mindre tilbageløb.
- Indkøringen af et nyt ERP-system kan ofte betyde et fald i produktiviteten. Det kan forandringsledelse mindske, hvis man tidligt inddrager brugerne i implementeringen, siger Jane Ekgreen, der har oplevet, at virksomheder har tilbagebetalt ERP-investeringen på tre-fire år, fordi de har formået at gennemføre radikale forandringer.
Men når virksomheder står over for en omfattende ERP-implementering, er der ifølge Pernille Kræmmergaard, lektor i informatik ved Handelshøjskolen i Århus, en tendens til, at de sparer på omkostningerne til forandringsledelse. Den besparelse kan blive en dyr fornøjelse for virksomhederne.
- Det kan typisk være i forbindelse med uddannelsen af medarbejderne, hvor fire kursusdage bliver reduceret til to. Og det kan betyde, at man ikke får fuldt udbytte af de nye systemer, siger Pernille Kræmmergaard.
Ifølge Herbert Nathans rapport "ERP i Danmark 2004" har hver tredje danske virksomhed med afdelinger i flere lande et ønske om at indføre globale forandringer i forbindelse med ERP-implementeringer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren