Artikel top billede

Virksomheder klynger sig til den oldgamle IE6

Kan det virkelig passe? Microsofts udskældte og forældede Internet Explorer 6 lever fortsat i bedste velgående i mange virksomheder.

Internet Explorer 6 er udskældt og blokeret af en række webtjenester.

Browseren har hele ni år på bagen, og selv Microsoft advarer mod, at man bruger den, og selskabet har gentagne gange gjort opmærksom på, at sidste salgsdato er overskredet.

Alligevel anvendes Internet Explorer 6 ifølge sikkerheds-mediet Threatpost stadig i mange virksomheder.

Threatpost citerer en undersøgelse blandt sikkerhedsfirmaet zScalers kunder, der viser, at en ud af fem medarbejdere i virksomhederne stadig anvender IE6.

Ifølge zScaler skyldes den høje andel af IE6-brugere, at IE i det hele taget er den foretrukne browser i de fleste virksomheder.

23 procent kører med IE6

Ifølge sikkerhedsfirmaet anvendte 23 procent af kunderne i andet kvartal i år fortsat IE6.

Threatpost skriver, at en anden grund til IE6's fortsatte popularitet er, at en del interne webapplikationer- og tjenester er designet til at køre i denne browser, og at virksomhederne derfor holder igen med at opgradere til en nyere version af IE eller en helt anden browser.

"Virksomheder har en tendens til at være mere bekymrede for bagud-kompabilitet end sikkerhed. De er bekymrede for den webapplikation, de byggede for fem år siden," forklarer Mike Sutton zScaler til Threatpost.

Version 9 på trapperne

Noget kunne tyde på, at zScalers opgørelse ikke er helt galt på den. I hvert fald viser den seneste statistik fra Net Applications, der måler globale web-tendenser, at IE6 fortsat har en markedsandel på 16,97 procent.

Det er vel at mærke mere end den nyere IE 7's 11,43 procent, men dog mindre end IE8's 26,87 procent.

Microsofts Internet Explorer, der netop i denne uge fylder 15 år, er nået til version 9, som Microsoft er på trapperne med i en beta-version.

Det er i øvrigt interessant, at IE6 ifølge FDIM kun har en markedsandel på 3,2 procent her i Danmark, mens det ser noget anderledes ud på verdensplan.

Net Applications opgørelse:




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren