Min hjemmeside er blevet hacket...
Min hjemmeside er blevet hacket. Via dette program:http://sitecheck.sucuri.net/scanner/
har jeg fundet frem til, at det drejer sig om 2 filer (det er i hvert fald det den finder) som er .js filer.
....dk/wp-includes/js/l10n.js?ver=20101110
....dk/wp-includes/js/jquery/jquery.js?ver=1.6.1
Det drejer sig om en eller anden form for Trojan (Cruzer B). Den indsatte (af hackeren) kode er ret tydelig i begge filer (har set den via Notepad)
Den oprindelige kode ser i den ene af filerne således ud (den ligner 100% den som jeg fandt på et andet og uinficeret site jeg har):
function convertEntities(b){var d,a;d=function(c){if(/&[^;]+;/.test(c)){var f=document.createElement("div");f.innerHTML=c;return !f.firstChild?c:f.firstChild.nodeValue}return c};if(typeof b==="string"){return d(b)}else{if(typeof b==="object"){for(a in b){if(typeof b[a]==="string"){b[a]=d(b[a])}}}}return b}; var
Kan jeg bare manuelt slette den hackede kode i begge og forvente at sitet virker igen eller kommer jeg til at ødelægge mere?