det betyder at hvis der er noget der kan gå galt , GÅR DET GALT eller hvis man troede man havde en løsning på et problem , er det en anden løsning der skal til
1. Generelt Computer-uheld venter tålmodig på det værste tidspunkt, hvor- efter de nådesløst slår til. Du kan aldrig undgå et stort uheld, bare fordi du har et lille. I bedste fald vil det lille uheld slutte sig til det store og støtte det. Det er let at skille et elektronisk apparat ad At sætte det sammen, så det fungerer igen bagefter, er umuligt. At sparke til det hjælper kun for andre.
2. Tekstbehandling Hvis du vil slette et enkelt ord, forsvinder med garanti hele linien Hvis du vil slette en linie, forsvinder hele afsnittet. Hvis du vil slette et afsnit, forsvinder hele teksten Hvis du vil slette hele teksten, sker der absolut intet.
3. Online-grundreglen Før du kan nå at lagre den indhentede information, er der nogen, der falder i telefonkablet
4. Password De passwords du kan huske, var dem, du ændrede i sidste uge.
5. Børn Et barn som kan nå tastaturet med hænderne, rammer i første forsøg den eneste kombination af taster, der kan volde nogen skade. Skulle der være mere end én mulighed, rammer det den værste kombination.
6. Fænomenet: Den interesserede teenager Det eneste, som dine teenagebørn interesserer sig for på din computer, er de talløse piratkopier af spil, som de kopierer over på din harddisk, mens du ikke er hjemme Følge af fænomenet Den interesserede teenager: Dette har medført, at hver eneste virus i 100 kilometers omkreds også befinder sig på din computer
7. Fænomenet om det andet system Den mest erfarne computerfreak i nærheden har et andet compu- ter-system end dit. Han vil ikke forsømme nogen lejlighed til at gøre opmærksom på, at det kun er de mest naive begyndere, der køber en computer som din. Alle tror på ham.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.