Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Manglende tillid til netbutikker

Næsten to tredjedele af alle europæiske forbrugere har afbrudt en bestilling på internettet på grund af bekymringer om sikkerheden

Europæiske onlineforretninger har svært ved at opnå kundernes tillid, fordi de ikke klart og tydeligt fortæller, at det er sikkert at handle på deres webside, fortæller en undersøgelse, som TNS Research har foretaget i juli måned på vegne af firmaet VeriSign, der blandt andet udsteder de såkaldte SSL-certifikater, der fortæller om betalingen foregår sikkert på nettet.

I snit har mere end 60 procent af europæerne afbrudt en bestilling, fordi de ikke følte, at webstedet, de besøgte, var sikkert.

Danmark er sammen med Sverige de mest bekymrede for sikkerheden. 65 procent af danskerne har afbrudt en bestilling, fordi de ikke mente, at sikkerhed og tryghed var i orden, da de skulle betale i onlinebutikken.

65 procent af alle online-forbrugere har undladt at gennemføre en transaktion på internettet, fordi de ikke følte sig trygge ved sikkerheden i forbindelse med afgivelse af kontoinformation til betaling.

61 procent af danskerne mener, at det er onlinebutikken, der skal tage ansvaret for beskyttelsen af personlig information.

Og 58 procent mener, at det er vigtigt, at en e-forretning har en eller anden form for garantimærke eller sikkerhedssegl. Dette tal er markant lavere end hos vores naboer i Sverige og Tyskland, hvor tallene er 75 procent og 68 procent.

I Danmark er der markant større sandsynlighed for, at forbrugerne vil validere sikkerheden i den butik, de skal handle i ved at klikke på garantimærket i 2006 (61%) sammenlignet med i 2005 (45%).

Til gengæld er Danmark det land i Europa, hvor der er den mindste bekymring for online identitetstyveri med 45 procent, der udtrykker bekymring.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere