Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

I-data-aktie til salg for to kroner

Tilliden til, at I-data kommer helskindet ud af sin desperate overlevelseskamp, er minimal blandt investorerne på Københavns Fondsbørs. Kursen nåede torsdag morgen et nyt lavpunkt.

Mens IT-branchen venter med tilbageholdt åndedræt på, om det stærkt nødlidende softwarefirma I-data klarer skærene og kommer ovenpå igen, så har investorerne på Københavns Fondsbørs nu mistet den sidste rest af tillid til selskabet.

Klokken lidt over halv ti torsdag formiddag var kursen på en I-data-aktie faldet med mere end 40 procent i forhold til åbningskursen og kunne købes for under fire kroner.

Pris: To kroner
Kort forinden var aktien helt nede og vende i to kroner. I sommeren 2000 kostede den samme I-data-aktie 1.000 kroner, hvilket gav en markedsværdi på mere end syv milliarder kroner.

I dag kan selskabet købes for en slik, idet den samlede pris for længst er styrtdykket til under 30 millioner kroner.

I-data har de seneste dage forhandlet med sine bankforbindelser om at få tilført en akut kapitalindsprøjtning, så de mest nødvendige udgifter kan betales, mens der arbejdes på en mere varig løsning på selskabets problemer. Onsdag meddelte I-data, at det ikke var lykkedes at skaffe de nødvendige midler.

Dagbladet Børsen skriver i dag, at selskabet ikke har betalt løn til sine godt 600 ansatte for den seneste måned.

Følg I-datas kurs på Københavns Fondsbørs her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere