Billedharddisk til store lommer

God billedenhed, men mest til folk med store Nikon kameraer og lommer.

Digitalkameraer er dejlige. For fotografer på farten kan det dog være et problem at få tømt hukommelsesmodulerne. Naturligvis kan man tage en bærbar computer med eller købe rigeligt med ramkapacitet, men der er også andre løsninger.

En af dem er en batteridrevet harddisk med kortlæser og en lille billedskærm. Nikon Coolwalker er en sådan enhed med en 30 gigabyte disk, der kan gemme og vise billeder i Nikons specielle RAW billedformat.

Dermed retter enheden sig mest mod brugere af Nikons kameraer og specielt til brugere, der anvender RAW billedformatet. Enheden viser også JPEG, TIFF filer og MJPEG video, der er optaget af et Nikonkamera. Der kan desuden afspilles Quicktime video og WAV lydfiler.

De professionelle Nikon kameraer kan nemlig optage lydkommentarer til billederne, og dermed kan Coolwalker bruges til at sortere billeder, ved at man kan lytte til fotografens kommentarer.

Alle billeder overføres til enheden via et CompactFlash hukommelseskort, og de kan også sendes tilbage til dette eller overføres til en pc via enhedens USB2 forbindelse.

Der er mulighed for tilslutning af en PictBridge kompatibel printer, så billederne kan udskrives direkte fra enheden. Derudover kan der tilsluttes et tv til Coolwalker, så man kan beskue billederne på en større skærm end den 2,5" LCD skærm, som enheden er udstyret med.

Der er flere billigere enheder på markedet, der kan det samme som Nikon Coolwalker, men de forstår ikke Nikons RAW billedformat. Lige det forlanger Nikon en pæn ekstrapris for i forhold til enheder som Flashtrax, der leverer 10 gigabyte mere til lavere pris end en Coolwalker.

Dertil kommer, at batterilevetiden for Coolwalker er lidt kort. Nikon opgiver selv, at batterilevetiden er op til to timer – vi målte 1,5 time. Det ville her være smart, hvis Nikon havde baseret enheden på almindelige AA batterier.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis