Sommerfavoritter: Min yndlingsalgoritme

Martin Zachariasen, der står i spidsen for Danmarks skarpeste it-hjerner fortæller, hvorfor han sætter så stor pris på en klassisk algoritme. Måske den eneste algoritme med sin egen musikvideo.

Artikel top billede

På Datalogisk Institut på Københavns Universitet uddannes nogle af Danmarks skarpeste it-hjerner. I spidsen for dem står Martin Zachariasen, der er institutleder på DIKU.

Egentlig spurgte vi ham om hvilken programmør, der var hans yndling, men på eget initiativ fik han bøjet samtalen over i en mere teoretisk retning.

"Faktisk kunne jeg tænke mig, at temaet blev min yndlingsalgoritme. Selvom der er mange at vælge imellem, vælger jeg Quicksort," responderede Martin Zachariasen på Computerworlds henvendelse.

"Grunden til at jeg kom til at tænke på det er, fordi jeg for 20 år siden var studerende på DIKU, og på et algoritme-kursus blev Quicksort præsenteret som den første. Det er en klassiker, som alle dataloger og mange andre it-folk har stiftet bekendtskab med," fortæller han.

"Den har lidt kult over sig. Det er en af de algoritmer, man altid husker, selvom den ikke hører til blandt de mest elegante. Navnet er samtidig utrolig godt valgt."

"Det der gør den til noget helt specielt er, at den er enkel, nem at forklare, og så kan den skrives i få linjer kode. Samtidig kan den illustrere mange algoritmiske principper, og så er den praktisk anvendelig," siger Martin Zachariasen.

To talbunker giver fart

Quicksort er en klassisk rekursiv sorteringsprocedure og den er bredt anerkendt som en af de bedste sorteringsteknikker, selv om den stammer helt tilbage fra 1962, da it-branchen stadig var i sin vorden.

"Trods den høje alder løser Quicksort stadig en meget fundamental opgave indenfor problemløsning. Sortering er stadig noget af det første, man lærer inden for algoritmelære," fortæller Martin Zachariasen.

Quicksort er yderst effektiv til sortering af eksempelvis, strenge eller tal, og den fungerer kort fortalt ved at opdele mængden af enheder i to bunker.

Har man eksempelvis 100 tal, deler algoritmen dem op i to dele, hvor den ene er mindre end eller lig med 50 og den anden del er større end eller lig med 50. Denne proces gentages så igen og igen indtil tallene er sorteret.

"Metoden er enkel, og den demonstrerer samtidig en masse ting om algoritme-disciplinen," siger han.

"Samtidig opfører denne algoritme sig rigtig godt på en moderne computer, eksempelvis i arbejdet med cache i cpu'en. Derfor bruges den stadig i meget stort omfang."

Quicksort har desuden sin helt egen musikvideo, der illustrerer, hvordan den virker.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job