Artikel top billede

Peter Tranberg Møller er ny chef for den danske afdeling af QlikTech.

BI-virksomhed får ny chef i Danmark

Den svenske BI-softwarevirksomhed QlikTech ansætter Peter Tranberg Møller som ny landechef i Danmark.

Den svenske udvikler af business intelligence-softwaren QlikView, QlikTech, har ansat Peter Tranberg Møller som ny landechef i Danmark.

Peter Tranberg Møller har længe arbejdet på lederniveau i softwareindustrien, senest som dansk regions- og salgsansvarlig i den amerikanske virksomhed Salesforce.

QlikTech er en af verdens hurtigst voksende software-virksomheder, og den nye landechef glæder sig til at være med i den udvikling.

"Jeg ser frem til at arbejde med at udvikle en spændende og brugerorienteret softwarevirksomhed, og løfte dem endnu mere på det danske marked. QlikTech leverer hurtig brugerværdi i en branche, som ellers er kendt for sine lange, omfattende og dyre processer," siger Peter Tranberg Møller.

Den danske afdeling oplever en fin efterspørgsel, og har de seneste år føjet virksomheder som DSV, Ole Lynggaard Copenhagen, IDG Danmark, Telenor, Atea, Magasin og Lundbeck til sin kundeportefølje.

Ideen bag QlikTech er, at BI-værktøjer skal være lette at forstå og bruge, for ellers bliver de ikke brugt, men ender på hylden.

Virksomheden har i dag cirka 12.000 kunder i 95 lande, og forventer at runde en omsætning på 120 millioner dollars i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere