Artikel top billede

TDC vil presse guld ud af multimedieskat

TDC forsøger at spinde guld på den kommende multimedieskat med nyt produkt. Holder det nu også vand?

Multimedieskatten træder i kraft i det nye år.

Det betyder, at folk skal betale skat af 3.000 kroner, hvis de får computer, telefon eller bredbånd betalt af arbejdsgiveren.

Uanset værdien af de goder, som arbejdsgiveren betaler for medarbejderen, skal der betales skat af 3.000 kroner.

TDC reklamerer i øjeblikket for medarbejderbredbånd under navnet HomeTrio Work, der indeholder internet, telefoni og tv. Men omfatter den kommende multimedieskat også et bredbåndsprodukt med tv-pakke?

Ja, lyder det fra TDC.

Chef for public affairs hos TDC, Anders Thomsen, henviser til bemærkningerne, der blev skrevet til lovforslaget. Her står der:

"Internetabonnementer i dag kan indeholde andre ydelser end internetadgang - eksempelvis »gratis« download af musik eller tv-kanaler. Hvis sådanne ydelser er en integreret del af abonnementet, som ikke kan udskilles og må anses for sædvanlige, anses de for omfattet af multimediebeskatningen."

Dermed er der belæg for at sælge HomeTrio Work, forklarer Anders Thomsen. Han mener ikke, at tv-pakken kan udskilles fra abonnementet. I hvert fald ikke den såkaldte grundpakke, der indeholder 30 digitale kanaler.

"Efter vores opfattelse er tv-grundpakken i HomeTrio Work omfattet af multimedieskatten, men hvorvidt dette er tilfældet er ikke afgørende for vores lancering af HomeTrio Work. Vi lancerer HomeTrio Work, fordi vi fra virksomheder oplever stor efterspørgsel på en erhvervsudgave af den succesfulde HomeTrio-løsning, som vi lancerede til private i januar," siger Anders Thomsen.

TDC har lavet en salgsfolder for HomeTrio Work, hvor også produktet HomeDuo Work indgår. Netop sidstnævnte løsning indeholder det samme som HomeTrio Work, bortset fra at tv-delen ikke indgår.

"Du vælger selv, om du vil tilbyde din medarbejder en hjemmearbejdsplads med eller uden tv," står der blandt andet i TDC's salgsmateriale.

Tv kan udskilles, men...

Og det er da også muligt at adskille tv fra bredbåndsproduktet, men det rejser en række nye problemer, hvis tv via bredbånd - ip-tv - ikke må indgå, påpeger Anders Thomsen.

"Selvfølgelig kan man tilbyde sine medarbejdere bredbånd og telefoni uden tv. Men da man ikke kan få ip-tv uden bredbånd, så kan man i husstande, der ønsker ip-tv, ikke adskille bredbånd og tv. Potentielt afskærer eller besværliggør man modtagelse af ip-tv i husstande med arbejdsgiverfinansieret bredbånd, såfremt tv-delen skal betragtes og beskattes separat," forklarer Anders Thomsen.

Problemet ved at udskille tv opstår med andre ord, fordi folk med medarbejderbredbånd stadig skal have muligheden for at få ip-tv. Skulle medarbejderen ønske ip-tv på sit medarbejderbredbånd, skal TDC dobbeltfakturere bredbåndsforbindelsen; både til arbejdsgiver og til privatperson.

Et andet problem opstår, hvis der slet ikke må køre ip-tv via bredbånd i husstanden. Hvis tv slet ikke må leveres via medarbejderbredbånd, bliver husstanden helt afskåret fra at få ip-tv, fordi det kun kører over en bredbåndsforbindelse.

Revisor opfordrer til at afvente

Anders Thomsen argumenterer derfor, at det er svært at udskille ip-tv separat. Samtidig fremhæver han, at udviklingen går imod bredbånd med tv. Det er specielt et udbredt fænomen i Frankrig, fremhæver han.

"Multimedieskatten skulle være enkel og fremtidssikret, og set i det perspektiv bør tv-grundpakken være inkluderet, da fremtiden går mod bredbånd med tv. Det vil være i modstrid med enkelheden, hvis tv-delen skal værdifastsættes, indberettes og beskattes separat," siger Anders Thomsen.

TDC's chef for public affairs vurderer derfor, at bemærkningen til lovteksten finder sin anvendelse i tilfældet HomeTrio Work.

"Og hvis ikke lovgivers intention er, at tv i disse situationer kan inkluderes i skatten, så er det svært at se, hvad formålet med bestemmelsen er. Hvornår skulle den så finde anvendelse," spørger Anders Thomsen.

Revisor: Vent på afklaring
På trods af, at TDC allerede har lanceret HomeTrio Work, så er der endnu usikkerhed om, hvorvidt tv er omfattet af multimediebeskatningen. Det skriver Skat.

Skat udsendte i går en pjece om den ny skat, og her fremhæver myndigheden, at tv-spørgsmålet endnu er uafklaret.

"Hvornår tv-pakker er en sådan ydelse, forventes forelagt Skatterådet. Skatterådets afgørelser offentliggøres på skat.dk," står der i Skats nye pjece.

Skatterådets 19 medlemmer holder møde 15. december, hvor de tager stilling til sagen. Indtil da bør virksomheder afvente, lyder det fra en specialist i medarbejderbeskatning.

"Vi siger til vores kunder, at de skal lade være, indtil der kommer afklaring," siger statsautoriseret revisor Niels Sonne fra revisionsfirmaet Deloitte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis