Artikel top billede

Lad være med at arbejde på din private computer

Når din arbejdscomputer står på kontoret, kan det være fristende at arbejde fra den private computer. Det er en dårlig idé, for ofte er den endnu ringere beskyttet end virksomhedens.

Din bærbare står på kontoret, derfor åbner du din egen computer for at sende en mail, skrive et referat fra dagens møde eller forberede en Powerpoint-præsentation til i morgen.

Men det er en rigtig dårlig idé, fordi vores private computer ofte er endnu dårligere beskyttet end vores arbejdscomputer.

"Du bør ikke bruge din private computer til arbejdsbrug. Mange folk har et mere afslappet forhold til sikkerheden på deres private pc, mens arbejdscomputeren gerne skulle være konfigureret af en professionel it-afdeling," siger Henrik Skovfoged, der afdelingschef for sikkerhed hos Netdesign, der beskæftiger sig med it-sikkerhed og IP-baserede kommunikationsløsninger.

Forbudt i mange virksomheder

I mange virksomheder er det formelt set forbudt for de ansatte at lagre fortrolige informationer på deres private computer såvel som på deres arbejdscomputers lokale drev, oplyser Henrik Skovfoged.

Men han fortæller, at det er sjældent, at reglerne bliver overholdt, fordi de ansatte gerne vil have adgang til informationerne, når de opholder sig på steder, hvor de ikke har adgang til firmaets servere, oplyser Henrik Skovfoged.

Tonny Bjørn, sikkerhedskonsulent hos Comendo, oplever også, at mange føler sig fristet til at bruge den private bærbare til arbejdsbrug.

"Mange bliver fristet til lige at overføre nogle dokumenter til en usb-pen eller sende dokumenterne til den private computer, men her er deres data dårligere beskyttet. Eksempelvis har de virksomheder, der går meget op i sikkerhed mulighed for decentral lagring, og det har du ikke adgang til fra dine private computer," siger Tonny Bjørn

Dine data bliver altså flyttet uden for it-afdelingens rækkevide, når du overfører dem til din private computer. Dermed stiger risikoen for, at oplysningerne falder i de forkerte hænder. Det er i høj grad i virksomhedens interesse, når de stiller en bærbar til rådighed for medarbejderne.

"Derfor bør virksomhederne stille en bærbar pc med harddisk kryptering og alle de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger til rådighed for medarbejderne," siger Henrik Skovfoged.

Tilbage til hovedartiklen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel