Socialdemokrater sætter borgerkortet i spil igen

Den digitale signatur skal sendes ud til alle med posten om et år. Socialdemokraternes udspil Danmark på Nettet sætter borgerkortet i spil igen.

Socialdemokraterne vil give alle danskere over 15 år en digital signatur.

Alle skal have tilsendt signaturen på et kort, et cd-kort eller lagt den ind på mobiltelefonens simkort.

Signaturen skal kunne anvendes flere steder, og samtidig mener partiet, at signaturen skal være med til at øge danskernes it-sikkerhed.

"Vi har været førende på det her område, men lande som Estland og Italien har overhalet os, og vi tror det her er den vej vi skal gå," siger Magnus Heunicke, it-ordfører for Socialdemokraterne.

Forslaget er en del af udspillet "Danmark på Nettet", som er Socialdemokraternes bud på en national bredbåndsstrategi.

Partiet har valgt at bruge bredbåndsstrategien som affyringsrampe for en række forslag, som rækker ud over det telepolitiske område, blandt andet udbredelsen af signaturen.

Fuldt udbytte af it

Hvis Socialdemokraterne kunne få deres vilje ville signaturen allerede blive sendt ud næste år.

Målet er bedre udnyttelse af it både i det offentlige og hos private, der kan benytte signaturen.

Senere i april er It- og Telestyrelsen klar til at sende den digitale signatur i udbud – og et af kritierierne vil formentlig være at signaturen skal gøres transportabel.

Og selv om Magnus Heunicke ikke kalder forslaget et borgerkort, så mener han, at teknologien og befolkningen er klar.

"Da borgerkortet blev stoppet, var der ikke noget befolkningen kunne bruge det til. I dag tror jeg, at der er meget større opbakning i befolkningen," siger han.

Det upopulære kort

Det var også Socialdemokraterne, som for omkring ti år siden lagde borgerkortet i graven.

Efter en ophedet debat, hvor sikkerhed og bekymring for et Big Brother-samfund stod øverst på dagsordenen besluttede daværende forskningsminister Frank Jensen (S) at droppe borgerkortet.

Ideen var dengang at lave et kort, som kunne rumme flere oplysninger, så kørekort, sygesikring og for eksempel lånerkort var på samme kort.

I første omgang er Socialdemokraternes forslag ikke så vidtrækkende, men Magnus Heunicke forestiller sig at rækken af service tilknytte signaturkortet skal udvides løbende.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren