Nokia satser massivt på det mobile kontor

Reportage: Nokia vil sparke konkurrenter som BlackBerry ned fra tronen, når det gælder entreprise-enheder og løsninger til det mobile kontor. Firmaet vil have en åben platform, der giver interoperabilitet mellem alle applikationer og datakilder.

Internet Security Conference 2007: På sikkerhedskonferencen Internet Security Conference, der torsdag blev afholdt i København, satte Nokia en tyk streg under, at virksomheden vil udvide den succes, de har opnået indenfor mobiltelefoni til også at omhandle mere avancerede mobilitetsprincipper.

Under sloganet "Fra menneske til menneske til information" fortalte virksomhedens strategiske direktør, Tom Farrel, at konkurrenter som eksempelvis BlackBerry vil få kamp til stregen i slaget om det håndholdte kontor.

I øjeblikket er det for langt de fleste kun e-mail-håndtering, det forbindes med et mobilt kontor, men Farrel forudser, at den mobile platform inden for de næste år vil handle om tilgang til alle applikationstyper.

Det kræver, at problematikken om sikkerhed kommer endnu mere i fokus.

"Nokia skal blandt andet vinde slaget på bedre sikkerhed," sagde Tom Farrel.

"Firmaerne blive de store aftagere af Smartphones, og når man skal tilgå backend-applikationer er sikkerheden det vigtigste."

Alt til alle

I 2008 forventer Tom Farrel, at hele 80 procent af de avancerede mobiltelefoner kan modtage e-mails, og det er da heller ikke på dette område fokus bliver lagt.

Nokias erklærede mål er nemlig, som også sloganet antyder, at alle enheder skal kunne benyttes af alle mennesker til alle applikationer.

"Uanset størrelse og type kan virksomheder høste markante fordele i form af fleksibilitet og agilitet ved at være mobile."

"Når it-infrastrukturen understøtter mobilitet, kan medarbejderne anvende mobile applikationer til at optimere forretningsprocesser og informationsudveksling," lyder Nokia-filosofien

Selv om smartphones er avancerede enheder, kan man ikke installere alle de applikationer, som kræves for at opfylde dette mål.

Derfor arbejder Nokia på at udvikle en software-pakke, der kan tage hånd om opgaven

"Vi vil have en åben platform, der giver interoperabilitet mellem alle applikationer og datakilder som SAP, Microsoft Nortell eller Cisco. Teknologierne findes allerede, og vi arbejder på at samle dem i et format, der kan benyttes på smartphones, sagde Tom Farrel.

Han peger på, at Nokias løsning blandt andet kan stoppe spam og virus samt kunne håndtere mobilt VPN, netværkstilgang, login-funktioner og meget mere.

Hvis mobilen bliver væk

En af de største sikkerhedsproblemer for det mobile kontor opstår, hvis enhederne bliver væk eller mistes.

Der er masser af skræmmeeksempler på glemte computere, der har indeholdt fortrolige oplysninger, som har kostet virksomheder bunker af penge.

Men det skal være slut.

Det gøres blandt andet ved kryptering af data, GPS og fjernadgang til enheden.

"Hvis telefonen glemmes i en taxa skal systemadministratoren have mulighed for at tilgå telefonen, hente de data, der ligger på den og efterfølgende lukke for uvedkommendes adgang," lød det fra Tom Farrel på konferencen.

Brugeren stadig den vigtigste

I følge Nokia bossen betyder de avancerede muligheder for at tilgå netværkets ressourcer dog ikke, at brugeren skal på et tre ugers kursus for at kunne benytte sin smartphone.

"Mobilitet skal virke fra dag et," sagde han. "Det skal vi opnå gennem at trække på de erfaringer vi har fra andre store spring – eksempelvis til internettet - der er foretaget i virksomhederne."

Sikkerhed for syvende gang

DNS Network Technologies har arrangeret Internet Security Conference, der for syvende år sætter sikkerhedskonferencen fokus på hvad der er oppe i tiden indenfor sikkerhed og mobilitet.

Denne gang var der kerneområderne VoIp, internet sikkerhed og mobilit internet samt netværksoptimering.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren