Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Sander vil kigge på e-valg efter estisk forbillede

Videnskabsminister Helge Sander (V) pudser nu IT- og Telestyrelsen på digitale folketingsvalg. Styrelsen skal samle internationale erfaringer.

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil nu kigge på mulighederne for digitale folketingsvalg i Danmark.

Det sker efter, at Computerworld i en række artikler har sat fokus på de digitale forspring i Estland, der netop har afholdt verdens første digitaliserede regeringsvalg.

Tilsyneladende har Computerworlds dækning af begivenheden nu fået videnskabsministeren op af stolen.

Helge Sander har nemlig bedt IT- og Telestyrelsen om at udarbejde en rapport som skal afdække hvilke internationale erfaringer der er med digitalisering af valghandlinger.

Ifølge Videnskabsministeren kan det estiske valg have historisk betydning, fordi landet som det første har benyttet muligheden for at lade borgerne stemme over internettet.

Barrierer skal overvindes

”På baggrund af status-redegørelsen vil jeg tage en drøftelse med Folketingets it-ordførere og min kollega, indenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, om hvordan vi i Danmark kan komme videre med at overvinde de barrierer af både praktisk og juridisk karakter, der hidtil har været for e-valg i Danmark," siger Helge Sander i en pressemeddelelse.

Ministeren mener, at den vigtigste gevinst ved at indføre e-valg er muligheden for at hæve antallet af borgere der stemmer.

”Som udgangspunkt er jeg meget positiv over for yderligere digitalisering af valghandlingerne i Danmark. Men vi må tage fat på de praktiske og juridiske udfordringer og ikke mindst meget nøje drøfte i partierne,” siger Helge Sander i pressemeddelelsen.

Det er IT- og Telestyrelsen, der kommer til at stå for den praktiske redegørelse for de internationale erfaringer med e-valg.

Blandt andet vil styrelsen gøre brug af rapporter fra de internationale observatører der deltog ved weekendens estiske valg.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis