Brugte mobiltelefoner truer firma-sikkerhed

Brugte mobiltelefoner udgør en overset sikkerhedsrisiko for danske virksomheder. Det er nemt at genskabe data fra telefonerne, selvom man har husket at resette telefonerne.

Email med kunderegistre eller ordretilbud med hemmelige tal kan nemt genskabes fra brugte eller kasserede mobiltelefoner fra danske virksomheder.

Lige så nemt er det at genskabe informationer om opkald, indholdet af sms’er og andet, som har været opbevaret på telefonen.

- Vi vil ikke råde til at videre-donere eller sælge mobiltelefoner, som har indeholdt ting, som andre ikke skal kunne se, siger Henrik Andersen, direktør hos sikkerhedsfirmaet Ibas, der er specialist i datasikkerhed.

Følsomme oplysninger i fare

Nye telefoner og håndholdte enheder med mange funktioner gør det muligt for virksomhedernes medarbejdere at få let adgang til virksomhedens følsomme information, selv når de er på farten.

Men mange virksomheder har glemt at definere en sikkerhedspolitik om de håndholdte apparater.

Og så kan det gå helt galt, når telefonen bliver væk eller bliver solgt videre på eksempelvis Ebay.

- Man kan stadig gå ind og se de sidste mange sms’er, emails eller samtaleoplysninger, selv om man resetter telefonen og tager batteriet ud, siger Henrik Andersen.

Svært at slette spor

I modsætning til harddiske eller ramkort til at stikke i elektronikapparater er det ikke ligeså nemt at slette data fra telefonernes indbyggede ram, fortæller Henrik Andersen.

Det skyldes, at data på en mobiltelefon gemmes ved at brænde et mønster i ram-klodsen, siger Henrik Andersen.

Ifølge Henrik Andersen er nogle virksomheder klar over, at telefonerne kan udgøre et sikkerhedsproblem.

Andre har imidlertid ikke indset problemstillingen eller har allerede besluttet, at telefonerne ikke udgør en sikkerhedsrisiko hos dem.

- Det er først indenfor de sidste tre år, at vi har set, at virksomhederne er begyndt at tage datatilgængeligheden seriøst på det it-udstyr, som man vil skaffe sig af med.

Så der går formentlig et par år, før man får øjnene op for risikoen ved de håndholdte apparater, siger han.


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere