Symantec slutter fred med adware-firma

Symantec har indgået et forlig med softwarefirmaet Hotbar, som betyder, at de to begraver den juridske stridsøkse, men Symantec kan fortsat kalde Hotbar for adware.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har indgået et forlig med firmaet Hotbar.com, som betyder, at Symantec fortsat kan kategorisere Hotbars software som "adware".

Hotbar havde truet med at lægge sag an mod Symantec, fordi det mente, at Symantec uretfærdigt stemplede softwaren som adware.

Det fik i stedet Symantec til at sagsøge Hotbar for at forsvare retten til at kalde Hotbar for adware.

Dropper det hele

Den sag bliver nu droppet, ligesom Hotbar opgiver at sagsøge Symantec.

Til gengæld kan Symantec altså fortsat kategorisere Hotbar som lav-risiko adware.

Hotbars programmer gør det muligt at tilpasse Microsofts Internet Explorer, Outlook og Outlook Express med særligt design af værktøjslinjer, inklusiv selskabets egen værktøjslinje.

Symantec peger på, at programmer kan bruges til at vise reklamer og føre logbog over brugerens internetadfærd, så der kan vises målrettede reklamer.

Definitionen af grænselandet mellem adware, der går over stregen, og reklamefinansieret software er langt fra klokkeklar.

Lovgivning skal bruges

Ligesom det før har været anvendt i forsøg på at bremse spam, forsøger branchen og forbrugerorganisationer at få lovgiverne til at hjælpe i kampen mod generelt uønskede programmer som adware og spyware.

- I kampen mod uønskede programmer er et af de mest effektive våben lovgivning, både med hensyn til at afskrække folk fra at lave programmerne og til at hive nogle af de værste syndere frem i lyset, siger juraprofessor John Palfrey fra Harvard Law Schools Berkman Center for Internet & Society.

Centeret har for nylig slået sig sammen med et tilsvarende center på Oxford University for at danne en gruppe, der kæmper mod uønskede og ondsindede programmer.

På webstedet StopBadware.org vil gruppen offentliggøre analyser af programmer og kategorisere dem som gode eller onde.

Relevant link

StopBadware.org




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere