Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk stopper som CEO i Twitter: ”Jeg har hyret en ny administrerende direktør”

Han skriver ikke hvem, den nye direktør er, andet at "hun" starter om cirka seks uger.

Twitters CEO Elon Musk skriver torsdag, at han har fundet en ny administrerende direktør for den sociale medieplatform. Han nævner ikke navnet på afløseren, men skriver at det er en kvinde.

"Det glæder mig, at jeg kan annoncere, at jeg har hyret en ny administrerende direktør for X/Twitter. Hun starter om ~6 uger!," skriver Elon Musk i sit tweet.

Han skriver yderligere at han vil overgå til at være bestyrelsesformand og ”CTO, der fører tilsyn med produkter, software og sysops".

Ifølge The Wall Street Journal er NBCUniversals markedsføringschef, Linda Yaccarino, i spil til at blive den nye administrerende direktør for Twitter. Det er dog ikke bekræftet.

Musk sagde allerede tilbage i november, at han forventede at reducere sin tid på Twitter og i sidste ende finde en ny til at lede til at lede det sociale medieselskab. Han har ikke tidligere nævnt nogen potentielle kandidater, skriver Reuters.

Tesla-aktien stiger på nyheden

Elon Musks første uger som ny Twitter-ejer i oktober 2022 var præget af hastige forandringer. Indenfor de første uger fyrede milliardæren Twitters tidligere administrerende direktør Parag Agrawal og andre seniorledere. En måned efter overtagelsen fyrede Musk halvdelen af medarbejderne i Twitter.

Elen Musk er selverklæret tilhænger af absolut ytringsfrihed. Han har sagt, at han overtog Twitter for at forhindre platformen i at blive et ekkokammer for had og splittelse.

Han sagde også, at han ville "besejre" spambots på Twitter, hvilket var et nøgleområde i hans kamp med Twitters bestyrelse, da handlen på 54 milliarder dollars gik frem og tilbage, inden opkøbet endeligt blev realiseret.

Investorerne i Tesla, hvor Musk også er administrernde direktør, har den seneste tid været bekymrede over, hvor meget tid Elon Musk bruger på Twitter. Elon Musk driver desuden også raketfirmaet SpaceX.

Teslas aktie steg torsdag med 2,4 procent på nyhederne om, at Elon Musk går af som direktør.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere