Artikel top billede

Tusindvis af virksomhed kan ånde lettet op: Kaseya har fået masterkrypteringsnøgle efter 20 dage langt hackerangreb

Endelig får et næsten 20 dage langt hackerangreb en ende. Kaseya har nu fået udleveret den dekrypteringsnøgle, der skal låse op for over 1.000 tilfangetagne virksomheder. Men hvordan nøglen er fremskaffet svæver stadig i det uvisse.

Software-leverandøren Kaseya har nu modtaget en dekrypteringsnægle, der skal låse op for mere end 1.000 af de virksomheder, der i starten af juli blev ramt af ransomware gennem et cyberangreb mod Kaseya.

Det skriver AP News.

De mange virksomheder, der overvejende er små- og mellemstore virksomheder, har alle brugt Kaseya som leverandør af software til deres forretning.

Dog er også store kæder blevet ramt - blandt andet mere end 800 af supermarkedskæden Coops butikker i Sverige.

Krypteringen af virksomhedernes systemer skete ved, at hackere trængte ind gennem Kaseyas systemer, og udsendte en ondsindet opdatering, der gav bagmændene adgang til Kaseyas kunders systemer -og derfra til Kaseyas kunders kunders systemer.

Hvornår dekrypteringsnøglen er kommet Kaseya i hænde, ville talskvinden for virksomheden Dana Liedholm ville ikke sige torsdag, da virksomheden meldte nyheden ud.

Ej heller vil virksomheden fortælle, om der er blevet betalt løsepenge for nøglen.

Alt Liedholm fortalte, var at det kom fra en "betroet tredjepart", og at Kaseya nu ville distribuerede nøglen til alle ofrene.

Cybersikkerhedsfirmaet Emsisoft bekræfter at nøglen fungerer.

Flere bud på, hvad der kan være sket, siden Kaseya nu sidder med nøglen er i omløb. Det mest oplagte er naturligvis, at software-leverandøren har betalt løsesummen.

Det kan også være den amerikanske regering, der har betalt, da de fleste af de tilfangetagne virksomheder er amerikanske.

En anden mulig betaler kan være de ramte virksomheder, som har samlet sammen til at få nøglen.

En tredje mulighed lyder, at myndighederne i Rusland har fået udleveret nøglen fra kriminelle russiske bagmænd, og dernæst har afleveret den til Kaseya gennem mellemmænd.

Det kan også være, at hovedangriberen ikke blev betalt af den hackergruppe, hvis ransomware blev brugt i angrebet.

Det er hackergruppen REvil, der lige nu peges på som den sandsynlige gerningsgruppe.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere