Artikel top billede Ikon

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

Trump dømt ude af Helle Thornings tilsynsråd: Må ikke vende tilbage til Facebook

Den amerikanske ekspræsident må se sig holdt ude af det populære medie i lang tid.

Facebooks tilsynsorgan, ’the oversight board’, med blandt andet forhenværende statsminister Helle Thorning i en hovedrolle har truffet sin vigtigste afgørelse til dato.

I dag dømmer tilsynet, at Facebooks blokering af den daværende amerikanske præsident Donald Trumps konto var på sin plads, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Blokeringen kom i kølvandet på urolighederne i og omkring det amerikanske kongres, som resulterede i fire dødsfald heriblandt en politimand.

Efterlyser retningslinjer

Det sociale medie skal dog indenfor de kommende seks måneder konkretisere sine retningslinjer for, hvordan prominente brugere som verdensledere skal behandles, hvis de forbryder sig mod mediets retningslinjer.

”Vi vil nu tage tilsynets beslutning til efterretning og rette klart og afmålt ind," udtaler Facebooks vicepræsident Nick Clegg som bekræfter, at Facebook fortsat vil suspendere Donald Trumps konto.

Den forhenværende amerikanske præsident kunne tidligere tælle 35 millioner følgere på platformen.

Den mest omfangsrige blokering for Trump kom på hans yndlingsmedie, Twitter, hvor han ovenpå angrebene blev forment adgangen til hans 89 millioner følgere.

Læs også: Trump bønfalder Helle Thorning: Giv mig min Facebook-konto tilbage


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere








Læses lige nu