Pc-butikker i Viborg: Kamp om pc-messer

Viborgs største computerbutik, Midt-Data, føler sig generet af de to konkurrenter IT-Butikken og PRC-Data, som i weekenden uden varsel åbnede en computermesse i Stadionhallen i Viborg - nøjagtigt samtidig med, at Midt-Datas længe varslede pc-messe løb af stablen i Tinghallen, der ligger lige overfor. Midt-Data mener, at de to konkurrenter har lukreret på selskabets markedsføring.

Konkurrencen mellem tre af Viborgs konkurrerende it-firmaer nåede en foreløbig kulmination i weekenden.

Det skete, da to af firmaerne, IT-Butikken og PRC-Data, gjorde hvad de kunne for at kaste grus i maskineriet bag konkurrenten Midt-Datas længe varslede computermesse i den lokale Tinghallen. Det skriver Viborg Stifts Folkeblad.

IT-Butikken og PRC Data åbnede nemlig med ganske kort varsel deres egen computermesse i Stadionhallen, som ligger lige overfor Tinghallen.

Det skete samtidig med, at Midt-Datas messe, som har været annonceret i lang tid, skulle løbe af stablen.

Dermed kom computerinteresserede viborgensere i den ejendommelige situation, at de kunne besøge to computermesser i weekenden - én på hver sin side af Tingvej i Viborg.

- De har vel gjort det for at genere os. Og jeg synes, det er en underlig måde at opføre sig på. For det første at kopiere andres ideer - og så i dén grad at lukrere på de mange penge, vi har brugt på at markedsføre messen, siger Midt-Datas administrerende direktør, Allan Carøe Sørensen til Viborg Stifts Folkeblad.

Folkene bag IT-Butikken og PRC-Data, Peter Sunesen og Ivan Tyrsted, afviser, at de har lukreret på Midt-Datas markedsføring, ligesom de afviser, at de har arrangeret deres egen messe - helt uden markedsføring - for at genere konkurrenten, som ikke havde inviteret dem med til Midt-Datamessen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere