Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Morgen-briefing: Skarp kritik for manglende konkurrence på bredbånd / Cloud-løsning til professionelle køkkener fra Randers tager fart / Belgien stopper salg af spilvalutaen FIFA-point

Morgen-briefing: Skarp kritik for manglende konkurrence på bredbånd / Cloud-løsning til professionelle køkkener fra Randers tager fart / Belgien stopper salg af spilvalutaen FIFA-point / Rusland tvinger Apple til at opbevare brugerdata inden for landets grænser / Norwegian lancerer betalings-højhastigheds-WiFi på europæiske ruter / Ny version af indberetningssystem er gået i luften

Godmorgen, og velkommen til ugens første hurtige it-nyhedsoverblik fra Computerworld.

Skarp kritik for manglende konkurrence på bredbånd

I dagens udgave af Finans lufter både Forbrugerrådet og Dansk Industri meget skarp kritik af konkurrencetilstanden på det danske bredbåndsmarked. TDC dominerer i de store byer, og elselskaberne har skabt lokale monopoler, som alt i alt betyder, at selskaberne hæver priserne uden problemer, lyder kritikken.

Som eksempel nævnes, at de TDC-ejede selskaber Fullrate og Hiper har skruet prisen op med 15 procent.

TDC siger, at prishoppet skyldes årlige milliardinvesteringer, og Dansk Energi afviser monopolsnakken med, at elselskabernes udbygning af fibernettet netop er et monopolbrud i forhold til TDC’s kobbernet.

Cloud-løsning til professionelle køkkener fra Randers tager fart

Den Randers-baserede producent af udstyr til professionelle køkkener Hounös har vundet den prestigefyldte pris German Design Award for sin cloudbaserede løsning kaldet Let’s Cook, skriver Børsen.

Systemet gør ovnene fra Hounös til IoT-enheder og giver kunderne mulighed for at overvåge dem i realtid via det cloudbaserede system.

“Vi er lykkedes med at udvikle os fra en traditionel produktionsvirksomhed af ovne til at være markedsleder inden for Internet of Things og cloud-teknologi i det professionelle køkken og fødevareindustrien," siger Morten Nielsen, direktør for Hounös.

Systemet er i dag solgt til store kæder i flere lande, og ifølge Morten Nielsen har Hounös nu adgang til markeder, som selskabet ikke var i nærheden af uden cloudløsningen.

Belgien stopper salg af spilvalutaen FIFA-point

Spilgiganten EA retter nu ind efter pres fra myndighederne i Belgien og er stoppet med at sælge såkaldte FIFA-point, da salget er i strid med belgisk spillovgivning, skriver Ekstra-Bladet. Andre spilselskaber har allerede lukket for tilsvarende muligheder i Belgien.

Den beslutning får Socialdemokratiet til at foreslå, at den danske lovgivning på området skal undersøges.

“Computerspilsfirmaer som EA og Steam må hjertens gerne tilbyde gambling, de skal bare sørge for, at dem, der bruger det, de er over 18, så de opfylder den gældende spillelovgivning i Danmark, siger psykolog hos Center for Ludomani, Johan Eklund, til Ekstra-Bladet.

Rusland tvinger Apple til at opbevare brugerdata inden for landets grænser

Apple bøjer sig nu for pres fra russiske myndigheder, og fremover vil data fra russiske Apple-brugere blive lagret på infrastruktur inden for landets grænser, skriver mediet Foreign Policy.com

Russiske antiterrorlove betyder desuden, at disse data kan blive forlangt udleveret til de russiske myndigheder i dekrypteret tilstand, skriver mediet.

Det er dog usikkert, hvor omfattende det russiske lagringskrav er.

Norwegian lancerer betalings-højhastigheds-WiFi på europæiske ruter

Lavprisselskabet Norwegian er begyndt at installere højhastigheds-WiFi på selskabets kortrute-fly af typen Boeing 737-800, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Norwegian tilbyder allerede gratis WiFi på de europæiske flyvninger, men den nye betalingsjeneste gør det muligt at streame musik, film og tv-serier. Næsten alle flyene i Norwegians europæiske netværk vil tilbyde den opgraderede WiFi-tjeneste fra i slutningen af februar i år.

Fremover vil Norwegian have tre WiFi-tilbud til kunderne. Det gratis men langsomme WiFi fortsætter, mens en hurtigere udgave koster 5 Euro. Den hurtigste forbindelse, der kan bruges til streaming, vil koste 12 Euro.

Ny version af indberetningssystem er gået i luften

Version 2 af Sundhedsdatastyrelsens Elektroniske Indberetningssystem (SEI) er nu blevet søsat. SEI2 er en moderniseret og webbaseret udgave af det tidligere SEI, som gør det nemmere og hurtigere at indberette data, skriver styrelsen i en pressemeddelelse

SEI er et generelt indberetningssystem, der gør det muligt for sundhedsfagligt personale at indberette data elektronisk til Sundhedsdatastyrelsen. Systemet håndterer en bred vifte af indberetninger herunder dødsattester, aborter, cancer, genoptræning, tvang i psykiatrien og LPR data.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer