Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Citrix’ danske chef stopper: Flytter til Schweiz

Den danske chef for Citrix, Mads Skalbo, flytter til Schweiz og stopper som dansk landechef. Forude venter en topstilling.

Chefen for Citrix i Danmark, Mads Skalbo, stopper som dansk landechef.

Han flytter nemlig til Schweiz, hvor han skal stå i spidsen for Citrix’ service provider-forretning i Europa, Mellemøsten og Asien.

Her bliver han chef for 15 medarbejdere.

Ifølge Citrix er området i stor vækst, da “kunderne i stigende grad ønsker at købe it-løsninger som en service fremfor selv at have ansvaret for indkøb, installation, drift og konfiguration internt,” lyder det.

“De seneste år har vi haft tocifrede vækstrater, og det er ambitionen, at vi kan skrue yderligere op for væksten. De nordiske lande har længe været gode til at få gang i vores Service Provider-forretning, og det er det, vi håber at kunne sprede ud til resten af Europa,” siger Mads Skalbo.

Han har i et par år været øverste chef for Citrix-forretningen i Danmark og Sverige og før det dansk landechef.

Selskabet har herhjemme omkring 40 ansatte og nogenlunde det samme i den svenske forretning. 

Det er fortsat uklart, hvem der skal afløse Mads Skalbo på posten som chef for den danske og svenske forretning.

Citrix fyrede for et par år siden omkring 60 medarbejdere herhjemme i den såkaldte GoTo-udviklingsafdeling i København, der refererede direkte til hovedkvarteret i USA.

Dengang vurderede Citrix, at selskabet havde spredt sig ud over for mange teknologi-platforme, og at der var brug for et slankere og mere effektivt selskab.

Dengang blev der lagt vægt på flagskibsprodukterne XenApp, XenDesktop og XenServer, samt XenMobile-, Workspace Suit-, Sharefile- og Netscaler-produkterne.

Det kan du læse mere om her: Citrix under kæmpe forvandling - to ud af tre ansatte fyret i Danmark.

Læs også: Er Citrix ved at blive købt af Microsoft? Efter flere års rygter glider ledelsen glat af på det brandvarme spørgsmål




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere